Behçet sendromlu hastaların iş verimliliğinin değerlendirilmesi
Assessment of work productivity of patients with Behçet's syndrome
- Tez No: 624828
- Danışmanlar: PROF. GÜLEN HATEMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Behçet sendromu genç yaşta ve çalışılan yıllarda aktif seyreder ve iş verimliliğini etkileyebilir. Bu çalışmada Behçet sendromlu hastaların iş verimliliğini ve iş devamsızlılığını değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Bu kesitsel çalışmaya halihazırda çalışmakta olan, romatoloji polikliniğimize başvuran ardışık 88 Behçet sendromlu hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. İş Verimliliği Azalması ve Faaliyet Bozukluğu Anketi(WPAI), İş Verimliliği Anketi(WPS), İş Devamsızlığı Ölçeği(WIS) kullanıldı. Hastalar kendi algılarını da içeren diğer değerlendirme ölçeklerini de doldurdular.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Behçet's syndrome(BS) is most active during young adulthood and working years, thus affecting productivity. In this study, we aimed to evaluate the work productivity of patients with Behçet's syndrome and to assess work instability. METHODS: In this cross-sectional study, 88 consecutive BD patients and 30 healthy controls who were currently working, followed in our Rheumatology outpatient clinic were included. Work Productivity and Activity Impairment Questionnaire (WPAI), Work Productivity Survey (WPS), Work Instability Scale (WIS) were used. Patients also completed other patient-reported outcome measures.