Tarihi ipek yolunun yeniden canlandırılmasının Türkiye-Çin ticaret hacmine olan katkısının incelenmesi
Examining the contribution of the historical silk road revival to the Turkey-China trade volume
  1. Tez No: 624829
  2. Yazar: ÖMER KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NUR GERMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İpek Yolu tarih boyunca birçok medeniyetin ve devletin kültürel, siyasi ve ticari olarak bir araya geldiği önemli bir platform olmuştur. 21. Yüzyılda küresel ticarette yaşanan rekabetten dolayı ülkeler arası ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla bu güzergah tekrar gündeme gelmiştir. Çin tarafından hazırlanan proje ile gündeme gelen bu güzergah mevcut ticaret yollarına göre ülkelere daha fazla fırsatlar sunmuştur. Bu çalışmanın amacı yıllar boyunca büyük öneme sahip olmuş Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasının Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmine olası katkılarını incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde kısaca İpek Yolu'nun tarihine ve önemine yer verilmiştir. İkinci bölümde Modern İpek Yolu projesine ve Türkiye'ye olan etkilerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye ile Çin ilişkilerinin tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'nin ve Çin'in dış ticaretleri ile iki ülke arasındaki ticaret verileri incelenmiştir. Bu çalışmada tarama yöntemi kullanılmış ve istatistiksel verilere başvurulmuştur. Sonuç olarak, Türkiye-Çin dış ticaret verileri incelenerek Modern İpek Yolu projesinin uzun vadede iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması konusunda olumlu etkilerinin olacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Silk Road has been an important platform where many civilizations and states have come together culturally, politically and commercially throughout history. Due to the competition in global trade in the 21st century, this route has been brought up again to facilitate transportation between countries. This route, which came to the agenda with the project prepared by China, offered more opportunities to countries than the existing trade routes. The aim of this study, of the Silk Road which has been preserving its importance for years and is intended to be revived again the, to examine the effects of Turkey and China to trade volume. In the first part of the study, briefly, the history and importance of the Silk Road are included. In the second chapter, section describes the contents of the Modern Silk Road project and is given to the possible effects on Turkey. In the third chapter with Turkey was given the historical development of Chinese relations. In the fourth chapter, Turkey and China's foreign trade are examined and trade data between the two countries have also been given. In this study, scanning method was used and statistical data were used. As a result, the Turkey-China trade data analyzed will have positive impact on the increase of trade volume between the two countries in the long term of a modern Silk Road project it has been envisaged.