II. Mahmut Döneminde kaleme alınan 37 Numaralı (1823-1824) Kal'abend Defterinin dönemsel özelliklerinden hareketle transkripsiyon ve değerlendirilmesi
37th Kal'abend Book's written in the 2nd Mahmud term (1823-1824) transcription and evaluation with periodical features
- Tez No: 624862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
37 Numaralı Kal'abend Defteri (1823-1824) II. Mahmut dönemi vuku bulan hareketlerin gerek toplum gerekse devlet adamları üzerinde suç ve ceza oranlarına yansımalarının ortaya çıkarılmasını sağlayacak önemli arşiv kaynaklarındandır. II. Mahmut döneminde her alanda önemli adımların atıldığı bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı; II. Mahmut döneminde ortaya çıkan suçların çeşitliliği ve bunlara binaen verilen cezaların mahiyetidir. Söz konusu Kal'abend Defteri, suçluların sosyal statüleri, suç sebepleri, suç mahalleri ve ceza çeşitlerinin ortaya çıkarılması bakımından önemli bilgiler ihtiva etmektedir. Bu anlamda, söz konusu çalışma suç sebeplerinden ortaya çıkarak II. Mahmut dönemininde devlet politikalarının devlet görevlileri ve halk üzerine yansımaları, ayrıca toplumun genel sosyal yapısı hakkında da çıkarımlar yapılabilmesi adına önem arz etmektedir. Söz konusu defter bünyesinde ayinlerinde menafi harekette bulunma, mahallin asayişini ve düzenini bozma, devlet görevlilerinin görevlerinde ihmalkârlık göstermesi ve ihanet içerisinde olması, hırsızlık, rüşvet, fuhuş gibi birçok sebepten dolayı suçlular cezalandırılmıştır. Suçluların ceza mahalleri olarak ise çoğunlukla, Kütahya, Konya, Kastamonu, Dimetoka gibi yerler tercih edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Elde edilen veriler geniş bir perspektifle ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kal'abend Book No. 37 (1823-1824) II. Mahmut period of the movements occurred on both society and statesmen to reveal their reflectionon of crime and punishment rates are important archive sources. It is known that important steps were taken in every field during the reign of Mahmut II. The purpose of this research is to determine the nature of the project. The diversity of the crimes that arose during the reign of Mahmut II and the nature of the sentences imposed on them. The Kal'abend Book contains important information in terms of the social status of the offenders, the causes of crime, the crime scenes and the discovery of the types of punishments. In this sense, the work in question was revealed by criminal causes and was used in world war the reflections of state policies on state officials and the public during the Mahmut II. period are also important for inferences about the general social structure of society. Within the book in question, criminals for many reasons such as acts of rituals, disruption of the public order and order of the area, negligence and betrayal of government officials in their duties, theft, bribery, prostitution, etc. punished. For the most part, places such as Kütahya, Konya, Kastamonu and Dimetoka were preferred as punishment districts of criminals. Document analysis approach from qualitative research methods was used in the research. The data obtained were tried to be presented from a broad perspective.