Investigation of the relationship between profitability and financial ratios according to selected sectors: An application in Borsa İstanbul
Seçilmiş sektörlere göre karlılığın finansal oranlar ile ilişkisinin incelenmesi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
- Tez No: 624863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; finansal oranların farklı sektörde faaliyet gösteren firmaların kar-zarar durumları üzerindeki etkisini ölçmek, en çok hangi rasyoların firmaların kar-zarar durumlarını etkilediği analiz etmek ve finansal oranlar ile firmaların karlılık durumu arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı incelemektir. Finansal oranlarda sektörlere göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığı tespit edilmiş ve sektörlere göre finansal oranların firmaların kar-zarar durumları üzerindeki etkileri lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmada sektörlere göre cari oranı, nakit oranı, işletme sermayesi devir hızı oranı, aktif devir hızı oranı, özvarlık kazanma gücü oranı, aktif kazanma gücü oranı ve ekonomik rantabilite oranı açısından bir farklılık bulunmazken, diğer tüm oranlar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Lojistik regresyon sonuçlarına göre firmaların kar-zarar durumları üzerinde en etkili değişkenler özvarlık kazanma gücü oranı, ekonomik rantabilite oranı, aktif devir hızı oranı ve borç/özkaynak oranıdır. Ayrıca, nakit oranı, borç özkaynak oranı, varlık devir oranı, faaliyet kârlılığı oranı ve özvarlık kazanma gücü oranları ile kârlılık arasında pozitif ilişki, kısa vadeli borçlar / toplam borçlar oranı, uzun vadeli borçlar / toplam borçlar oranı, işletme sermayesi devir hızı oranı ve sabit aktif devir hızı oranları ile karlılık arasında negatif ilişki tespit edilmiştir. Diğer taraftan, sonuçlar incelendiğinde likidite oranlarının, firmaların kar / zarar durumları üzerinde diğer oranlara göre daha az etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to measure the effect of financial ratios on profit and loss status of firms operating in different sectors, to analyze which ratios affect the profit and loss status of firms and to examine whether there is any relationship between financial ratios and profitability of firms. We determined whether there is a significant difference in financial ratios between sectors and examined the effects of financial ratios on profit and loss status of firms by logistic regression analysis. Results indicate that there is no difference in terms of current ratio, cash ratio, working capital turnover ratio, asset turnover ratio, return on equity, return on assets and economic profitability ratio and there is a significant difference between all other ratios. According to logistic regression results, return on equity, operating profitability ratio, asset turnover ratio and debt equity ratio are the most effective financial ratio on profit and loss situations. Also, while cash ratio, debt equity ratio, asset turnover ratio, operating profitability ratio, and ROE is found positive correlation on profitability, short-term liabilities/total liabilities ratio, long-term liabilities/total liabilities ratio, working capital turover ratio and fixed asset turnover ratio is found negative correlation on profitability. On the other hand, results indicate that liquidity ratios have less effect on the profit / loss situations of the firms compared to other ratios.