The relationship between brent oil prices and BIST 100 index
Brent petrol fiyatları ve BIST 100 endeksi arasındaki ilişki
- Tez No: 624868
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı Brent petrol fiyatları ile Türkiye borsası arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Geçmişteki araştırmacılar, iki değişken arasında anlamlı bir negatif ilişki tanımlarken, çok az sayıda çalışma, ikisi arasında pozitif bir ilişki veya önemsiz bir bağlantı olduğunu ima etmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Granger nedensellik, VAR ve OLS regresyonu gibi çeşitli istatistiksel araçlar kullanılarak analiz edilmiştir. Genel bulgular Brent petrol fiyatlarının Bist 100 borsası üzerinde olumlu fakat önemsiz bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, çalışmanın genel bulguları, kısıtlamaları ve önerileri ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between Brent oil prices and the stock market of Turkey. The past researchers have identified a significant negative relationship between the two variables while the very few studies have implied a positive association or insignificant linkage between the two. The methodology used for this purpose is quantitative with correlational research design and secondary data collection from authentic sources. The data has been analysed using various statistical tools, including descriptive statistics, Granger causality, VAR and OLS regression. The overall findings suggested that there is a positive but insignificant impact of Brent oil prices on the stock market of the country. In conclusion, the overall findings, limitations and recommendations from the study have been discussed in detail.