Fındık tarımında mevsimlik işçilerin çalışma ve yaşam koşulları: Giresun örneği
Working and life conditions of seasonal workers in hazelnut farming: Giresun example
- Tez No: 624867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sosyal bilimler alanında 1970'li yıllar itibari ile ortaya çıkan tarımda dönüşüm tartışmaları, tarımda kapitalist gelişmenin nasıl gerçekleşeceği, kapitalizmin kırsal bölgelerdeki sosyal ve ekonomik ilişkiler üzerindeki etkilerinin üzerinde yoğunlaşmaktadır. Aynı dönem içerisinde Türkiye'de tarımda dönüşüm tartışmaları ve bu alanda gerçekleştirilen çalışmalarda artış gözlemlenmiştir. 1980'li yıllardan itibaren neoliberal politikaların etkisiyle Türkiye tarımı önemli bir dönüşüm sürecine girmiştir. Buna karşın, tarım alanında gerçekleşen dönüşümü konu alan saha çalışmalarında azalma meydana gelmiştir. Hâlbuki gerçekleşmekte olan bu dönüşüm süreci, tarımsal üretim ve istihdam yapısında önemli değişimlere yol açmaktadır. Bu nedenle Türkiye tarımının yapısında gerçekleşen değişimleri ve öne çıkan çalışma ilişkilerini kavrayabilmek adına saha çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Türkiye tarımında dönüşüm ile ön plana çıkan çalışma biçimlerinden bir tanesi de mevsimlik tarım işçiliğidir. Bu araştırma ile Giresun'un Bulancak ilçesinde fındık tarımında çalışan mevsimlik tarım işçilerinin yaşam ve çalışma koşulları incelenmekte ve fındık üretiminde mevsimlik tarım işçilerinin konumu tarımda dönüşüm olgusu çerçevesinde değerlendirilmektedir. Araştırmadan elde edilen veriler ile 2017 yılında Bulancak ilçesinde fındık hasadında çalışan mevsimlik tarım işçilerinin genel görüntüsü çizilmiş ve çalışma ilişkileri ortaya konmuştur. Bunların yanı sıra mevsimlik tarım işçilerinin çalışmaya geldikleri bölgelerdeki sosyal ve ekonomik durumları gerçekçi boyutları ile anlatılmaya çalışılmıştır. Böylece fındık üretiminde ağırlıklı olarak çalışan mevsimlik tarım işçilerinin göz ardı edilen emeğinin görünür kılınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The debates on transformation in agriculture which emerged in the field of social sciences as of the 1970s are focused on how capitalist development in agriculture will take place and the effects of capitalism on social and economic relations in rural areas. Transformation in agriculture debate in Turkey in the same period and the increase has been observed in studies conducted in this area. Agriculture in Turkey under the influence of neoliberal policies since the 1980s, has entered into a significant transformation process. On the other hand, there has been a decrease in the field studies on the transformation in the field of agriculture. However, this transformation process is taking place, leading to significant changes in the agricultural production and employment structure. Therefore, in order to grasp the changes and outstanding working relationship that occurred in the structure of Turkey should be given to the agricultural field work. Turkey is one of the prominent ways of working with the transformation in agriculture is seasonal agricultural labor. With this research, living and working conditions of seasonal agricultural workers working in hazelnut farming in Bulancak district of Giresun are examined and the position of seasonal agricultural workers in hazelnut production is evaluated within the framework of transformation phenomenon in agriculture. With the data obtained from the research, the overall picture of seasonal agricultural workers working in hazelnut harvest in Bulancak district in 2017 was drawn and the working relations were revealed. In addition, the social and economic conditions of seasonal agricultural workers in the regions where they come to work are explained with realistic dimensions. Thus, it is aimed to make the ignored labor of seasonal agricultural workers predominantly used in hazelnut production visible.