İslam Ceza Hukukunda suça iştirak
The Act of participation in committing an offense in the Islamic Criminal Law
- Tez No: 62492
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Hammad Muhammed Âlem,“İslam Ceza Hukukunda Suça İştirak”, Yüksek Lisans Tezi (Danışman; Prof. Dr. İbrahim Çalışkan 113 s. Tezimizin ilk bölümünde İslam Ceza Hukuku'nda iştirak kavramı ve iştirakin şekilleri ile suça iştirakin unsurlarını ele almaya çalşıtık. İkinci bölümde ise, İslam Ceza Hukuku'nda iştirak halinde işlenen suçlara öngörülen cezalar ele alınarak aslî ve fer'î fail ayrımı ile kasıtlı, taksirli, tahrikçi, ta'zir ve ikrah gibi suç ortaklığında ortakların İslam Ceza Hukuku açısından ne şekilde sorumlandırılması ve cezalandırılması gerektiğini belirleyen konulan ele aldık. Bu bağlamda İslam Ceza Hukuku'nu üç ana bölümde incledik. bunlar; hadd cezalan, kısas vediyet cezalan ile ta'zir cezalandır. Tezimizin sonunda ise çağdaş hukukçulara göre iştirak ve iştirakle ilgili ana konulan tekrar özetlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hammad Mohammad Âlem; "The Act of participation in Committing an Offense in the Islamic Criminal Law Master Thesis (Advisor: Prof. Dr. İbrahim ÇALIŞKAN 113 s. In the first section of the thesis, efforts were made to look into, the concept of the act of participation, in the Islamic Criminal Law, to the types of participation in offenses and the factors forming the participation in an offense were examined. In the second section, the penalties indicated in the Islamic Criminal Law, for crimes committed in participation are determined, the main and subsidiary offenders are separated and the ways of assigning responsibility and punishment, for such offenders acting in participation termed as intentionally, negligent, provocation, by blaming and intimidation, were made the subjects of study.