Yasama dokunulmazlığı
Legislative immunity
- Tez No: 62493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda Yasama dokunulmazlığının doğuşu, gelişimi ve bugünkü şekillerini ülkemizde ve diğer ülkelerdeki durumu ile karşılaştırmalı olarak incelemeye çalıştık. Yasama dokunulmazlığın,!“mutlak dokunulmazlık”ve“nisbî dokunulmazlık”olarak iki kısımda, her birini ayrı ayrı kapsamları, özellikleri, amaçları ve sonuçları bakımından irdeleyerek yerine göre bu iki kurumu birbirleri ile karşılaştırmak suretiyle inceledik. Bu çalışmada da görüldüğü üzere, yasama dokunulmazlığı kurumunun nihaî amacı parlamentoyu ve parlamenteri dış etkilerden ve baskılardan korumak, bunların bağımsızlıklarını teminat altına almaktadır. Mutlak dokunulmazlık, parlamenter fonksiyonun yerine getirilmesi sırasındaki oy, söz ve düşünce açıklamalarından dolayı parlamenterin sorumlu tutulamamasını teminat altına almakta ve böylelikle parlamenterlerin“meclis çalışmaları”ve“mecliste”ki faaliyetlerine bir koruma getirmektedir. Bu kurum cezaî kovuşturmalara ilişkin tam bir koruma sağlamakta, ancak doktrinde aksi görüşler bulunmakla birlikte hukukî kovuşturmalar yönünden bir koruma sağlamamaktadır. Nisbî dokunulmazlık ise, parlamenterlerin meclis çalışmaları dışındaki faaliyetlerine ilişkin bir koruma sağlamaktadır. Ancak bu koruma mutlak dokunulmazlıkta olduğu gibi mutlak ve sürekli değildir. Nisbî dokunulmazlık, bir takım istisnalar haricinde parlamenterler hakkında bazı muhakame işlemlerinin yapılmasına veya cezanın infazına engel olmaktadır. Nisbî dokunulmazlık.parlamenterlerin parlamenter faaliyetlere engellenmeksizin katılmasını güvence altına almakta, mutlak dokunulmazlık ise parlamenter fonksiyon ile ilgili çalışmalarından dolayı parlamenterlere bir koruma getirmektedir. Mutlak dokunulmazlık ve nisbî dokunulmazlık 103kurumlarının bu niteliklerinin bir sonucu olarak, ancak her ikisinin birlikte bulunması halinde kendilerinden beklenen amaca ulaşmak mümkün olacaktır. Sonuç olarak, yasama dokunulmazlığı, parlamenter demokrasinin sağlıklı işlemesinin vazgeçilmez bir teminatıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this exercise we have tried to study the birth of legislative immunity, its develdpment and present days configuration together with a comparison of its application in our country and other countries. We have made a comperative study for the legislative immunity in two parts as absolite immunity and proportional immunity by examining both institutions for coverage, feature aim and the results. As it can be seen from this study, the final aim of the legislative immunity institution is to protect the house of parliament and its members from outside influances and pressures together with safeguarding their independance. As it seems the absolute immunity sofeguards the members of parliament for their choice of voting, speaking, thinking and stating themselves while fulfilling their duties and activities in the house of parliament Although this institution provides full protection against criminal prosecution, but doesn't guarantee any protection againstlegal prosecution, inspite of all apposite views in doctrine. As for the proportional immunity, this provides protection for the members of the parliament outside the house of parliament in relation to their activities, but it is not absolute and continious, like the absolite immunity. Proportional immunity, with some exceptions, is preventing some court proceedings and execution against the members of the parliament.Proportional immunity is safeguarding members of the parliament for their porticipation to house of parliament activities without any prevention but the absolute immunity is providing protection for the members of the parliament for their functional activities. 105As a result of the gualities represented by both immunities it will an indispensable possible to reach the hoped aim if both immunities exist together and lastly the legislative immunity is the only assurance for a healty and working democracy. 106