Mandibular molar mezializasyonu yapılan vakalarda piezoinsizyon uygulamasının ortodontik diş hareketi üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluating of the effect of piezoincision practice on orthodontic tooth movement in mandibular molar mesialization cases
  1. Tez No: 624963
  2. Yazar: MERT ÖĞRENİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GEÇGELEN CESUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu prospektif randomize klinik çalışmanın amacı piezoinsizyon uygulamasının mandibular molar mezializasyonu üzerine etkilerini klinik, radyolojik ve biyokimyasal olarak incelemektir. Çalışmaya mandibular 1. molar çekim endikasyonu olan ve 2. molar dişlerin mezializasyonu planlanan 21 hasta dahil edilmiştir. Çalışma split-mouth olarak dizayn edilmiştir. Bölgesel seviyeleme sonrası randomize olarak seçilen tarafta alveoler kemiğin bukkal yüzeyinde vertikal yönlü piezoinsizyon işlemi uygulanmıştır. Piezoinsizyon sonrası 2. molar dişe mini vida ankrajı ile 150 gr kuvvet uygulanmıştır. Çalışma süresince hastalardan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) (başlangıç ve bitim zamanlarında), dişeti oluğu sıvısı (DOS) (1., 3., 8., 15., 29. ve 57. günlerde) ve dijital model kayıtları (2 hafta aralıklarla) alınmıştır. KIBT görüntüleri üzerinde 2 ve 3 boyutlu ölçümler yapılmıştır. Çalışma toplam 24 hafta sürmüştür. Dijital model ve KIBT ölçümlerinde tekrarlanabilirlik oranı yüksek bulunmuştur (SKK>0.969). Model analizi sonuçlarına göre mandibular kanin - 2. molar cusp tepesi mesafesi düzenli olarak azalmış, deney tarafında daha fazla azalma ölçülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective randomized clinic study was to investigate the effects of piezoincision procedure on mandibuler molar mesialization using clinical, radiological and biochemical methods. Twenty-one patients requiring mandibuler 1st molar extraction and 2nd molar mesialization were included in study. The study was designed as split-mouth. After regional alignment, vertical piezoincision was performed on buccal surface of alveolar bone on randomly selected side. After piezoincision, 150 g force was applied to second molar teeth with mini screw anchorage. Cone beam computed tomography (CBCT), gingival crevicular fluid (GCF) and digital model records were obtained from the patients during study. 2 dimensional and 3 dimensional measurements were performed on CBCT images. The study lasted 24 weeks. Reproducibility rate was found high in digital model and CBCT measurements (ICC>0.969). According to results of model analysis, mandibular canine - 2nd molar cusp distance was decreased regularly and further decrease was measured on experimental side (p0.05).