BT eşliğinde transtorasik akciğer biyopsileri: sonuçlar, komplikasyonlar ve bunlara etki eden faktörler
CT-guided percutaneous transthoracic lung biopsy: diagnostic accuracy and complications
- Tez No: 624965
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARAKÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç Retrospektif olarak dizayn edilen bu çalışmanın amacı bilgisayarlı tomografi (BT) eşliğinde yapılan akciğer biyopsilerinin tekniği hakkında bilgi vermek ve bu işlemin tanısal doğruluğuna ve komplikasyonlarına etki eden faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem Kliniğimizde Ocak 2018 ile Eylül 2019 tarihleri arasında BT eşliğinde transtorasik akciğer biyopsisi yapılan 232 hastanın verileri değerlendirildi. Hastaların patoloji sonuçları ve demografik bilgileri kaydedildi. Biyopsi işlemi sırasında alınan BT görüntüleri kullanılarak yatış pozisyonu, lezyon yerleşim yeri, amfizem varlığı, lezyon karakteri, lezyon plevra arası mesafe ve cilt-plevra arası mesafe değerlendirildi. Yapılan biyopsilerin tanısal doğruluk oranını, gelişen komplikasyonları ve bunlara etki eden faktörleri belirlemek için Student t testi ve chi-square testlerinden faydalanıldı. Tanımlayıcı analizler sunulurken ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler kullanıldı. Bulgular Bu çalışmada yer alan hastaların 135'i (%61,1) erkek, 86'sı (%38,9) kadındı. Ortalama hasta yaşı ± standart deviasyon 64,2 ± 12,7 (aralık, 32-86 yaş) idi. Biyopsisi yapılan 228 lezyonun ortalama çapı ± standart deviasyon 3,5 cm ± 1,8 (aralık, 0,8-17 cm) olarak bulundu. Biyopsi işlemi için hastaların 131 tanesi (%59,2) pron, 61 tanesi (%27,6) supin, 29'u (%13,1) ise lateral dekübit pozisyonda yatırılarak işlem gerçekleştirildi. Tüm biyopsi sonuçlarını değerlendirdiğimizde 143 (%62,7) nodülün patoloji sonucu malign, 46 (%20,1) nodülün nonspesifik benign, 33 (%14,4) nodülün spesifik benign ve 6 (%2,6) nodülün sonucu da yetersiz materyal olarak geldi. Yaptığımız biyopsi işlemlerinin tanısal doğruluk oranını malign lezyonlar için %94, benign lezyonlar içinse %84,4 olarak tespit ettik. Bu çalışmada 69 hastada (%31,2) görülen pnömotoraks en çok rastlanan komplikasyon oldu. En sık rastladığımız ikinci komplikasyon ise pulmoner hemoraji idi. 46 hastada (%20,8) pulmoner hemoraji gözlendi. Bunlara ek olarak 22 hastada (%10,4) hemoptizi, 10 hastada (%4,5) subkutan amfizem, 6 hastada (%2,7) ise subkutan hematom izlendi. Hava embolisi ve ölüm gibi komplikasyonlara rastlanmadı. Sonuç BT eşliğinde transtorasik akciğer biyopsileri yüksek tanısal doğruluğu ve düşük komplikasyon oranlarıyla akciğer lezyonlarının tanısında güvenle kullanılabilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective The purpose of this retrospectively designed study is to give information about the technique of lung biopsies performed with computed tomography (CT) and to determine the factors affecting the diagnostic accuracy and complications of this procedure. Materials and Method Data of 232 patients who underwent transthoracic lung biopsy between January 2018 and September 2019 in our clinic were evaluated. Pathology results and demographic information of the patients were recorded. Using the CT images taken during the biopsy procedure, patient position, lesion location, presence of emphysema, lesion characteristic, distance between the lesion and pleura and the distance between the skin and pleura were evaluated. Student's t test and chi-square tests were used to determine the diagnostic accuracy rate, complications and factors affecting them. While presenting descriptive analyzes, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were used. Results 135 (61.1%) of the patients in this study were male and 86 (38.9%) were female. The mean patient age ± standard deviation was 64.2 ± 12.7 (range, 32-86 years). The average diameter of 228 lesions ± standard deviation was 3.5 cm ± 1.8 (range, 0.8-17 cm). For biopsy, 131 patients (59.2%) were placed in prone, 61 (27.6%) in supine and 29 (13.1%) in lateral decubitus. When we evaluate all biopsy results, the pathology result of 143 (62.7%) nodules was malignant, 46 (20.1%) nodule was non-specific benign, 33 (14.4%) nodule was specific benign and 6 (2.6%) nodule was inadequate material. We determined the diagnostic accuracy rate of our biopsy procedures as 94% for malignant lesions and 84.4% for benign lesions. In this study, pneumothorax seen in 69 patients (31.2%) was the most common complication. The second most common complication we encountered was pulmonary hemorrhage. Pulmonary hemorrhage was observed in 46 patients (20.8%). In addition, hemoptysis was observed in 22 patients (10.4%), subcutaneous emphysema in 10 patients (4.5%), and subcutaneous hematoma in 6 patients (2.7%). We did not encounter air embolism and death as a complication. Conclusion CT-guided transthoracic lung biopsies can be used safely in the diagnosis of lung lesions with high diagnostic accuracy and low complication rates.