Fındık üretiminde enerji ve maliyet analizleri
Energy and cost analysis in hazelnut production
- Tez No: 624997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli ili Kandıra ilçesi civarında Fındık üretiminde enerji ve maliyet analizleri üzerine araştırma yapılarak, üretimdeki girdilerin birim üretim alanı başına düşen enerji karşılıkları, elde edilen ürünün enerji verimi ve toplam maliyet ve kazanç değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 50 farklı Fındık üretimi yapan işletmeden, anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırma 'da Fındık üretiminde doğrudan ve dolaylı enerji kullanım miktarları ve toplam enerji tüketimindeki payları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Fındık üretiminde toplam enerji tüketimi 20093,69 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Enerji tüketiminin en fazla olduğu girdi 7400,34 MJ/ha değerleri ile gübrelemeye ait olduğu belirlenmiştir. Enerji tüketim değeri olarak ikinci sırada yakıt, üçüncü ilaç enerjisi olduğu belirlenmiştir. Maliyet (gider) analizi sonucu; toplam üretim giderlerinin 5342,43 TL/ha olduğu, toplam üretim gelirinin 25980 TL/ha olduğu ve kâr değerinin 20637,57 TL/ha olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine energy consumption of input and output used in Hazelnut production and making a cost analysis in Kandira region. The energy consumption per unit production area of the production inputs was calculated and, the energy efficiency of the hazelnut product and the total cost and gain values were calculated. The data were collected from 50 Hazelnut farms by using a face to face questionnaire method. The results of research showed that the energy consumption for chemical fertilizers was 7400,34 MJ/ha . According to the research results, the total energy consumption in hazelnut production was calculated as 20093,69 MJ / ha. It was determined that the input with the highest energy consumption belongs to fertilization with values of 7400,34 MJ / ha. It is determined that fuel is the second and energy is the third drug as the energy consumption value. As a result of cost (expense) analysis; it has been calculated that the total production costs are 5342.43 TL / ha, the total production income is 25980 TL / ha and the profit value is 20637.57 TL / ha.