Niğde ili ulukışla ilçesi elma ve kiraz üretiminde enerji kullanım etkinliği ve maliyet analizi
Energy efficiency and cost analysis in apple and cherry production in Nigde province ulukisla district
  1. Tez No: 625004
  2. Yazar: BÜLENT GÜNİNDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Niğde Ulukışla yöresi elma ve kiraz üretiminde enerji ve maliyet analizleri üzerine araştırma yapılarak, üretimdeki girdilerin birim üretim alanı başına düşen enerji değerleri, elde edilen ürünün enerji verimi ve toplam maliyet ve kazanç değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 60 farklı elma eve kiraz üretimi yapan işletmeden, arazi büyüklüklerine göre elde edilmiştir. Araştırma 'da elma eve kiraz üretiminde doğrudan ve dolaylı enerji kullanım miktarları ve toplam enerji tüketimindeki payları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Elma ve Kiraz üretiminde toplam enerji tüketimi sırasıyla ortalama 67648,50 MJ/ha, 54292,66 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Enerji çıktısı, Elma ve Kiraz üretiminin sırasıyla 53059,62 MJ/ha ve 81352,65 MJ/ha olduğu belirlenmiştir. Enerji oranı değeri Elma ve Kiraz için sırasıyla 0,78 ve 1,50 olarak hesaplanmıştır. Maliyet (gider) analizi sonucu; kâr değerinin Elma ve Kiraz için sırasıyla 10072,25 TL/ha ve 42436,61 TL/ha olarak gerçekleştiği hesaplanmıştır. Elma üreticilerinin enerji etkinliği ve üretim karı Kiraz yetiştiricilerinden düşük olduğu belirlenmiştir. Elma üreticilerinin depo bekletme süreleri olduğu böylelikle ileriki zamanlarda ürünlerini değerlendirebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Kiraz üreticilerinde bekleme imkânının olmadığı ürünü hasat anında pazarlaması gerektiği için riskli bir üretime sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, research on energy and cost analysis of apple and cherry production in Niğde Ulukışla region was calculated and the energy values per unit production area of the inputs in production, energy yield and total cost and input values of the product obtained were calculated. The data used in the study were obtained from 60 farms producing apples and cherries according to their land size. In the research, direct and indirect energy usage amounts and their share in total energy consumption were determined in apple and cherry production. According to the research results, the total energy consumption in Apple and Cherry production was calculated as 67648,50 MJ/ha and 54292,66 MJ/ha, respectively. Energy output, Apple and Cherry production were determined to be 53059.62 MJ/ha and 81352.65 MJ/ha, respectively. The energy ratio value was calculated as 0.78 and 1.50 for Apple and Cherry, respectively. As a result of cost (expense) analysis; the profit value was calculated to be 10072.21 TL/ha and 42436.61 TL/ha for Apple and Cherry, respectively. The energy efficiency and production profit of apple producers were determined to be lower than that of Cherry producers. It is concluded that apple producers have warehouse holding periods so that they can evaluate their products in the future. It has been determined that cherry producers have a risky production since they have to market the product available at the time of harvest.