Darboğaz Beldesinde emzirmenin gebelikten koruyucu etkisinin incelenmesi
Examination of the pregnancy protective effect of breastfeeding in the breakdown location
  1. Tez No: 782555
  2. Yazar: GÜNGÖR ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ERGÜL TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Emzirme doğum aralığını açan fizyolojik bir olaydır. Avcı Göçebe Kung kabilelerinde çocuklar, gece ve gündüz sürekli anneleriyle birlikte olarak sadece anne sütüyle beslenmekte ve çok sık emzirmektedirler. Bu durum kadının doğumdan sonra ilk adet görünceye kadar sürenin çok uzun olmasına, dolayısıyla doğum aralığının dört yıla kadar uzamasına neden olmaktadır. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arttıkça emzirme biçimi de değişmekte, buna bağlı olarak emzirmenin doğum aralığını açma etkisi de değişmektedir. Bu çalışmada Niğde ili, Ulukışla İlçesi, darboğaz beldesine, emzirmenin gebeliği ne derece geciktirdiği konusu incelenmiştir. Değerlendirmeye, 15-49 yaş grubunda bulunan ve son beş yıl içerisinde doğum yapan kadınlar alınmıştır. Darboğazdaki Sağlık Ocağı kayıtlarına göre 15-49 yaş grubundaki 151 kadından 83'ü son beş yıl içerisinde doğum yapmış ve görüşmenin yapıldığı tarihlerde kadınlardan büyük çoğunluğunun bahçede çalışması nedeniyle, ancak 52'sine ulaşılmıştır. Bu kadınların son beş yıl içerisinde doğurdukları çocuk sayısı 64 olup, emzirmenin gebelik üzerine olan etkileri çocukların her biri için ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmada; kadınların çocuklarını ne şekilde ve hangi sıklıkla emzirdikleri, ek gıdaya ne zaman başladıkları, toplamda ne kadar emzirdikleri, kadınların doğumdan ne kadar süre sonra adet gördükleri gibi değişkenler, emzirmenin doğum aralığını hangi ölçülerde geciktirdiği açısından incelenmiştir. Buna göre elde edilen bulgular; Kadınların %66.7'si doğumdan sonraki ilk üç ay içerisinde, %13.2'si Dört ve beşinci aylarda %20.1'i ise altıncı aydan itibaren adet görmüşlerdir. Kadınların geneline bakıldığında doğumdan sonra ilk adet görmeye kadar geçen süre ortalama olarak 3.87 aydır. Çocukların bir günde emzirilme sayısı ortama olarak 5'dir. Emzirmenin gebelikten koruyucu etkisinin yüksek olabilmesi için çocuğun bir günde emzirilme sayısı saatte ortama 3-4 olmalıdır. Çocukların %71'ire doğumdan sonra ilk dört ayda ek gıda verilmeye başlamışlardır. Uzmanlarca; çocuklara ilk altı ay içerisinde sadece anne sütünün verilmesi önerilmektedir. Doğumdan sonra ilk üç ayda adet gören 40 kadından 18'i ilk iki ayda, 15'i 3-4 ayda çocuklarına ek gıda vermeye başlamışlardır. Çocuğa ek gıda verilmeye erken başlanması, çocuğun az emmesine ve kadından doğumdan sonraki ilk adetin erken başlamasına neden olmaktadır. Çocukların toplam emzirilme süreleri ortalama olarak 10.47 aydır. Kadınların%13.7'si ilk iki ayda, %17.6'sı 3-4 ayda, %21.6'si 19+ ayda emzirmeyi sonlandırmışlardır. Doğumdan sonraki ilk üç ayda adet gören 35 kadından 4'ü çocukların, bir-iki ayda 9'u da 3-4 ayda emzirmişlerdir. Doğumdan sonraki altıncı aydan itibaren adet gören 10 kadından 5'i çocuklarını 13-18 ay emzirmişlerdir. Çocukların emzirilme süreleri arttıkça, kadınların doğumla ilk adet arasındaki süre de artmaktadır. Darboğaz beldesindeki bir geleneğe göre çocuk doğduktan sonra üç ezan okununcaya kadar bekletilmekte ve anne sütünden önce bebeğin ağzını açmak için geviş verilmektedir. Geviş: Üzüm, buğday, ekmek veya şekerin büyüklerden biri tarafından çiğnenerek çocuğa verilmesidir. Darboğaz 'da doğumdan sonra emzirmeye geç başlanması, çocuğun çok seyrek emzirilmesi, ek gıdaya erken başlanması, toplam emzirme süresinin kısa olması… gibi nedenler kadının erken adet görmesine neden olmaktadır. Görüşme yapılan kadınlarda etkin bir emzirme olmadığı için emzirmenin gebeliği açmada güvenilir bir yöntem olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is a physiological event that opens the birth interval. In the Hunter Nomadic Kung tribes, children are constantly with their mothers day and night, fed only with breast milk and breastfed very often. This situation causes the period until the first menstruation of the woman after giving birth to be very long, thus prolonging the birth interval up to four years. As the development level of countries increases, the way of breastfeeding also changes, and accordingly, the effect of breastfeeding on opening the birth interval also changes. In this study, the issue of how much breastfeeding delays pregnancy in Niğde province, Ulukışla District, bottleneck town was examined. Women in the 15-49 age group and who gave birth in the last five years were included in the evaluation. According to the records of the Health Center in the Bottleneck, 83 out of 151 women in the 15-49 age group gave birth in the last five years, and only 52 of them were reached due to the fact that most of the women were working in the garden at the time of the interview. The number of children these women gave birth to in the last five years was 64, and the effects of breastfeeding on pregnancy were examined separately for each child. In the research; Variables such as how and how often women breastfeed their children, when they start complementary foods, how much they breastfeed in total, how long after delivery women menstruate, were examined in terms of the extent to which breastfeeding delays the birth interval. Findings obtained accordingly; 66.7% of women had menstruation in the first three months after birth, 13.2% in the fourth and fifth months, and 20.1% from the sixth month. When we look at women in general, the average time from birth to first menstruation is 3.87 months. The average number of times a child is breastfed in a day is 5. In order for the contraceptive effect of breastfeeding to be high, the number of times the child is breastfed in a day should be 3-4 on average per hour. Complementary food was given to 71% of children in the first four months after birth. By experts; It is recommended that children be given only breast milk in the first six months. Of the 40 women who had menstruation in the first three months after birth, 18 started to give additional food to their children in the first two months and 15 in the 3-4 months. Early initiation of additional food to the child causes the child to breastfeed less and the woman to start the first menstruation after birth early. The average duration of breastfeeding of children is 10.47 months. 13.7% of women stopped breastfeeding in the first two months, 17.6% in 3-4 months, 21.6% in 19+ months. Of the 35 women who had menstruation in the first three months after birth, 4 breastfed their children, and 9 breastfed in one to two months and 3 to 4 months. 5 out of 10 women who had menstruation from the sixth month after birth breastfed their children for 13-18 months. As the duration of breastfeeding of children increases, the period between birth and the first menstruation of women also increases. According to a tradition in the town of Darboğaz, after the birth of the child, the baby is kept waiting until three azan is recited and rumination is given to open the baby's mouth before breastfeeding. Rumination: It is the giving of grapes, wheat, bread or sugar to the child by being chewed by one of the elders. In Bottleneck, reasons such as starting breastfeeding late after birth, breastfeeding the child very rarely, starting solid food early, and short total breastfeeding period cause the woman to have early menstruation. It can be said that breastfeeding is not a reliable method for opening a pregnancy, since there is no effective breastfeeding in the women interviewed.