Niğde ili Ulukışla ilçesi halk kültürü
Investigation of Ulukişla folk culture
  1. Tez No: 294421
  2. Yazar: DERYA DİLMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİYE ŞENESEN OKUŞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki geçiş dönemleri olan doğum, sünnet, askerlik, evlenme, ölüm adetleri ve bunlara bağlı inanışlar, bayram tören ve kutlamalar, halk İnanışları, halk mutfağı, halk hekimliği ve anonim halk edebiyatı ürünleri üzerinde durulmuştur.Halk ile ilgili olan birinci bölümde ele alınan konularda yazılı kaynaklardan elde edilen bilgilerin verilmesinin ardından sözlü kaynaklardan edinilen adet ve inanmalar aktarılmıştır.Anonim halk edebiyatı ile ilgili olan ikinci bölümde; manzum, manzum- mensur, mensur anonim halk edebiyatı ürünlerine yer verilmiştir. Her bölümün sonunda biçim ve içerik yönlerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde metinler içerisinde geçen yerel kelimeleri kapsayan bir de sözlük hazırlanmıştır.Bu araştırmanın sonucunda Ulukışla halk kültüründe, hem Orta Asya'nın hem de Anadolu'nun inanç ve kültür yapısının izlerinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
M. Thesis, The Turkish Language and Literatüre Department Supervisor; Yard. Doç. Dr. Refıye OKUŞLUK - ŞENESEN September 2009,241 PageIn this paper, products of transition periods of times like; birth, tradition, military service, marriage, death traditions and believes, fasts, ceremonies, folk cuisine, folk professİon of doctor and anonymous literatüre are mentioned.In the first section which is connected with folk culture, informationa which are taken from written source are informed in the first part about folk culture has been guoted some information sources, following that customs and believings collected from verbal sources have been guoted.In the second section which includes anonymous folk literatüre; product of writen in verse, writen in verse- prose and prose, anonymous folk literatüre are explained, At the end of the each section, forms and contents are evaluated. At the end of the working as well as a dictionary had been prepared that includes local words.At the end of this search, it is understood that Ulukışla folk culture is inspired from Middle Asia and Anatolian believes and cultures.