Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı'nda (Kars-Erzurum) yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomic study on the macrofungi grown in Sarıkamış Allahuekber Mountains National Park (Kars-Erzurum)
  1. Tez No: 625019
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 510
Özet
Bu çalışma, Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı (Kars-Erzurum) sınırları içerisinde doğal olarak yetişen ve 2011-2016 yılları arasında toplanan makromantar örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan mantar örneklerinin yetişme ortamlarında renkli fotoğrafları çekilmiş, mantarların morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Leotiomycetes, Orbiliomycetes, Pezizomycetes, Agaricomycetes ve Dacrymycetes sınıflarına ait 11 takım ve 48 familya içerisinde dağılım gösteren toplam 254 makromantar türü olduğu tespit edilmiştir. Bunların 91'i yenen, 134'ü yenmeyen ve 29'u ise zehirli olarak belirlenmiştir. Ayrıca 22 makromantar türü ilk defa bu çalışma ile belirlenerek ülkemiz mikotasına katkı sağlanmıştır. Bu türler; Arachnopeziza aurelia, Phaeohelotium carneum, Hyaloscypha albohyalina, Brunnipila clandestina, Adelphella babingtonii, Peziza praetervisa, Octospora leucoloma, Pulvinula convexella, Pseudoplectania nigrella, Cystodermella terryi, Lycoperdon pusillum, Conocybe anthracophila, Cortinarius brunneus, Entoloma papillatum, Hebeloma fastibile, Psilocybe paupera, Inocybe obsoleta, Tricholomella constricta, Clitocybula abundans, Marasmius collinus, Tricholoma moseri ve Tubulicrinis angustus'tur. Teşhisleri yapılan makromantar türlerinin sistematikleri, bazidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları, diğer özellikleri, yayılışları ve yeni kayıt olan türlerin tanımları da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Sarıkamış Allahuekber Mountains National Park (Kars-Erzurum). Macrofungi specimens were collected between the years of 2011 and 2016 during field studies. The colorful photographs of all specimens were taken in natural habitat with digital camera. The ecological and morphological features of specimens and information on macrofungi known by local people were recorded. According to field and laboratory investigations, the total of 254 species belonging to 48 families and 11 ordos stated in Leotiomycetes, Orbiliomycetes, Pezizomycetes Agaricomycetes and Dacrymycetes classis were identified. 91 of them are edible, 134 of them are inedible, 29 of them are poisonous. Moreover, in the present study, the following 22 species were identified as new records for Turkish Mycobiota: Arachnopeziza aurelia, Phaeohelotium carneum, Hyaloscypha albohyalina, Brunnipila clandestina, Adelphella babingtonii, Peziza praetervisa, Octospora leucoloma, Pulvinula convexella, Pseudoplectania nigrella, Cystodermella terryi, Lycoperdon pusillum, Conocybe anthracophila, Cortinarius brunneus, Entoloma papillatum, Hebeloma fastibile, Psilocybe paupera, Inocybe obsoleta, Tricholomella constricta, Clitocybula abundans, Marasmius collinus, Tricholoma moseri and Tubulicrinis angustus. The systematic, photographs of basidiocarp, ascocarp and spores, distributions, the descriptions of new records and the other features of identified macrofungi were given.