Adenotonsillektomi yapılacak çocuklarda sugammadeksin derlenme ajitasyonuna etkileri
  1. Tez No: 625018
  2. Yazar: EZGİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜMÜŞ DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada adenotonsillektomi yapılacak çocuklarda operasyon bitiminde rokuronyumun nöromusküler blokaj etkisinin sugammadeks ile hızlı bir şekilde geri döndürülmesine bağlı hızlı derlenmenin derlenme ajitasyonuna etkisi ve yan etkilerin/komplikasyonların saptanması amaçlandı. Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan ve kendilerine ve ebeveynlerine aydınlatılmış onam formu imzalatıldıktan sonra, 3-15 yaş arası ASA1 risk grubunda olan adenotonsillektomi uygulanacak 92 pediyatrik vaka randomize ve prospektif olarak çalışmaya alındı.Operasyon bitiminde 1.gruba neostigmin ve atropin, 2.gruba ise sugammadeks yapıldı. Her iki gruptan birer vaka postoperatif kanamaya bağlı reoperasyon gereksinimi sebebiyle çalışma dışı bırakıldı. Tüm vakalar derlenme odasına alındığında Pediatrik Anestezi Derlenme Deliryum skorlaması (PAED) ve Ajitasyon skorlaması (AS) ile değerlendirildi.PAED>=10 ve AS>=3 olan vakalar ajite olarak değerlendirildi. Sugammadeksin ajitasyon yüzdesi, neostigmin+atropinin ajitasyon yüzdesine göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Neostigmin-atropin grubunun derlenme odasında kalma süreleri sugammadeks grubundan anlamlı ölçüde fazla bulundu. Ajite olarak değerlendirilen vakaların kalp atım hızları ajite olmayanlara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu. Bronko/laringospazm gibi yan etkiler sugammadeks grubunda daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sugammadeks güçlü ve hızlı etkinliği nedeniyle son yıllarda popüler bir ajan olarak kullanılmasına rağmen, özellikle artmış derlenme ajitasyonu riski ve diğer potansiyel yan etkileri nedeniyle özellikle pediyatrik yaş grubunda dikkatli kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the effects of sugammadex on emergence agitation, and the other side effects due to the fast reversal of neuromuscular blockade and quick awakening. Ninety-two ASA 1 children between 3-15 years-old were included in the study, two of them were excluded due to need for reoperation because of postoperative hemorrhage. When the surgery ended, neostigmine+atropine or sugammadex were applied randomly. All of the patients were evaluated with agitation scale and pediatric anesthesia emergence delirium scale in the recovey room. When AS≥3 and Pediatric Anesthesia Emergence Delirium Score ≥10, children were evaluated as“agitated”. Agitation rate was higher in sugammadex group than neostigmine+atropine group. Recovery room durations were much longer for neostigmine+atropine group. Although broncho/laryngospasm was higher in sugammadex group, the difference between two groups was statistically insignificant. Sugammadex has recently been popular due to it's strong and fast action, however we recommend careful application especially in children because of increased emergence agitation risk and other potential side effects.