Aile işlevlerinin üstün yetenekli olan ve olmayan çocukların sosyal becerileri ile ilişkisi
The raletionship between family function and social skills of gifted and non gifted children
  1. Tez No: 625027
  2. Yazar: BETÜL İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada aile işlevlerinin üstün yetenekli olan ve olmayan çocukların sosyal becerileriyle ilişkisi incelenmiştir. Araştırma üstün yetenekli olan ve olmayan 144 öğrencinin ebeveynine uygulanmıştır. Ebeveynlere 2015-2016 eğitim yılı İstanbul ilindeki BİLSEM ve üstün yetenekli çocuklara eğitim veren kurumlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırmaya ilişkin verilerin toplanabilmesi amacıyla; annebabalara ve çocuğa yönelik bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Soru listesi”, çocukların sosyal becerilerini ölçmek amacıyla“Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği”; çocukların aile işlevlerini ölçmek amacıyla da“Aile Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, üstün yetenekli olan ve olmayan çocukların aile işlevleri ile sosyal becerileri arasında ilişki olmadığı görülmüştür. Ayrıca üstün yetenekli olan ve olmayan çocukların aile işlevleri ile üstün olma durumları arasında fark bulunurken sosyal beceri düzeyleri ile üstün olma durumları arasında önemli düzeyde bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between of family function and gifted and non gifted children‟s social skills will be examined. The research is applied to 144 parents whose children are either gifted or non gifted. The contact with these families prousded by BĠLSEM in 2015-2016 academic year in Ġstanbul and other institutions aducating both gifted and non gifted student. In order to collect data related to research;“Personal Information Questions list”which involves information about parents and the children is used,“Social Skills Evaluation Scale ”is used fort he purpose of assessing children‟s social skills, to assess family functions on children“Family Assessment Scale”is used. Acquired data are is analyzed by SPSS( Statistical Package for Social Sciences) and Windows 22.0 program. Ġn evaluating these data, number, percentage, average, standard deviation are used. T-test is implemented for the comparison of quantitative continuous data between two independent groups. Pearson correlation analysis is utilized for continuous variables. A result of this research, it is acknowledged that there is no connection between family functions of gifted and non gifted students and their social competence. Furthermore, it is concluded that althogh there is a relationship between gifted and non gifted students family functions and their giftedness, there is not a significant relation between their social competence and being giftedness.