Sosyal medya çağında tüketici davranış ve tutumlarının incelenmesine yönelik havayolu yolcu taşımacılığı sektöründe bir araştırma
Consumer behaviour and attitudes in the age of soci̇al media: A study of airline sector
  1. Tez No: 625046
  2. Yazar: AYBERK TUTKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz küresel dünyasında havayolu yolcu taşımacılığı sektörü, dünya çapında yolcu taşınmasının yanı sıra küresel ticaret ve turizm için de büyük önem taşımaktadır. Havayolu taşımacılığı sektörünün önemli bir parçası olarak görülen yolcu taşımacılığının baş aktörlerinden olan yolcuların da hem genel olarak tüketici davranışında rol oynayan faktörlerden hem de yirmi birinci yüzyılın vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya içeriklerinden etkilendiğinin düşünülmesi yanlış gözükmemektedir. Dünya genelinde yaklaşık üç buçuk milyar aktif sosyal medya kullanıcısının olduğu gerçeği, bu durumu destekler niteliktedir ve havayolu yolcularının havayolu şirketlerine ait reklam, video, haber, yorum gibi içeriklere farklı seviyelerde de olsa maruz kaldıkları düşüncesi ile paralel niteliktedir. Ancak, tüketicilerin bu kadar önem arz eden havayolu yolcu taşımacılığında satın alma tercihleri ve tutumları ile ilgili olduğu kadar, sosyal medya ile havayolu yolcularının tüketici davranışları ile etkileşimine yönelik araştırmalarda literatürde bir boşluğun olduğu görülmüştür. Bu bağlamda çalışmanın amacı, havayolu yolcu taşımacılığı sektöründe tüketicilerin satın alma tercih ve tutumlarını belirlemek ve söz konusu sektörde sosyal medya ile tüketici davranışları arasındaki etkileşime yönelik bulgular ortaya koymaktır. Çalışmanın teorik altyapısının oluşturulması için ilgili literatürün taranmasının ardından amaca yönelik gerçekleştirilen araştırmanın metodolojisi ile ilgili bilgiler verilerek araştırma bulguları sunulmuştur. Çanakkale Havalimanı'nda 200 yolcu ile zayıf deneysel desenlerden statik grup karşılaştırmalı desen kullanılarak yapılan araştırma bulguları, THY sosyal medya içeriklerine maruz kalanların kalmayanlara göre firmaya karşı tutumunun daha olumlu olduğu, uçak biletini sadece THY'den alma konusunda daha kararlı olduklarını göstermiştir. Söz konusu içeriklere maruz kalmanın özellikle 18-24 yaş grubu gençler üzerinde firmaya karşı tutum ve sosyal medya içeriklerinin satun alma kararında etkisi ile ilgili algı konusunda önemli olduğu; kadınların tutumlarının daha olumlu çıktığı ancak arada istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, the air transportation sector has a vital importance in such a global world for worldwide transportation, global trade and tourism. Passengers are essential in passenger carrying, as one of the most important part of the sector, and they are expected to be influenced by both the factors affect consumer behavior as a whole and the social media contents about the air transportation companies. The fact that there about three and a half billion of active social media user worldwide and they are exposed to the several social media contents like advertisement, video, news, comments about air transportation companies. However, there is a gap about the effects of social media on air transportation passengers in the literatüre. In this context, this research aims to find out the effects of social media on consumer behavior in the air transportation sector. For this purpose, after the literatür review for the theoretical base, research methodology is submitted and then the results of the research are presented. 200 passengers are employed for the static group post-test design experiment at Çanakkale Airport and the experiment group were exposed to a booklet including THY soical media content befor the survey. The results show that the experiment group have higher positive attitudes towards the firm as well as more determined to buy flight ticket just from THY. It was found to be important to see such a booklet for the attitudes towards the firm and thinking positive about the role of social media on buying behavior for especially age of 18-24 in the experiment group. Women have generally more positive attitudes towards THY and the social media contents of the firm but there is no statistically significant difference according to the gender.