Lipödemli hastaların depresyon ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi, beden algısı, benlik saygısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Determination of depression and anxiety levels, evaluation of body image, self esteem and quality of life in lipedema patients
  1. Tez No: 625047
  2. Yazar: AYSUN AKANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lipödemli hastalarda beden algısı ve benlik saygısını değerlendirmek, hastaların depresyon ve anksiyete seviyelerini belirlemek ve lipödemin yaşam kalitesini nasıl etkilediğini saptamaktır Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel klinik çalışma olarak planlandı. T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi lenfödem ünitesine başvurup lipödöm tanısı almış 107 hasta ve kontrol grubu olarak 107 sağlıklı erişkin kadın birey değerlendirmeye alındı. Lipödemli hastaların anamnez ve klinik bulguları kaydedildi. Her iki gruba da sosyodemografik form, EQ-5D genel yaşam kalitesi ölçeği, Beck anksiyete ölçeği, Beck depresyon ölçeği, beden algısı ölçeği ve Rosenberg benlik saygısı ölçeği uygulandı. Bulgular: Her iki grup arasında yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı bir fark yoktu. Lipödemli hastalarda, kontrol grubuna göre EQ-5D genel yaşam kalitesi ölçeği indeks skoru ortalama puanının anlamlı olarak daha düşük olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate body image and self-esteem in patients with lipedema and to determine depression and anxiety levels and how lipoedema affects quality of life. Materials and Methods: Our study was planned as a cross-sectional clinical study. A total of 107 patients who were admitted to the lymphedema unit of Istanbul Physical Medicine and Rehabilitation Education and Research Hospital, Saglik Bilimleri health science University and diagnosed as lipedema and 107 healthy adults as control group were evaluated. Anamnesis and clinical findings of lipedema patients were recorded. Sociodemographic form, the quality of life questionnaire EQ-5D, Beck anxiety scale, Beck depression scale, Body image scale and Rosenberg self-esteem scale were given to both groups. Results: There was no significant difference between the two groups in terms of mean age and gender distribution. It was shown that the mean score of the quality of life questionnaire EQ-5D was significantly lower in patients with lipedema than in the control group.