Günümüzde gelişim gösteren sanat galerileri ve ütopik galeri örneği
Developing art gallery today and utopic gallery example
- Tez No: 625056
- Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, sanat eserinin farklı dönemlerde ve farklı ülkelerde var olan sergileme mekânı olarak müze ve sanat galerilerinde sergileme biçim ve tasarımları araştırılmıştır. Değişen zamanla birlikte sanat eserinin sunum biçimi farklılık göstermeye başlamıştır. Böylece sanat eseri ile birlikte mekân etkileşimi önemli hale gelmiştir. Sanat eseri ve sergileme arasındaki estetik ilişkinin galericiye, koleksiyonere, sanatçıya ve genel izleyiciye olan etkisi incelmiştir. Gelişen bu yapı araştırmacının kendine ait sanat galerisi ütopyasını tasarlatmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, exhibition forms and designs have been investigated. With the changing time, the presentation style of the artwork began to show a difference. Thus, space interaction became important with the work of art. The effect of aesthetic relation between artist and general audience was examined. This building developed the researcher's own art gallery utopia.