Romatoid artritli hastalarda eklem tutulumlarının kemik, nanokolloid ve immunoglobulin G sintigrafileri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 70377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
III ÖZET Bu çalışmada Tc99m Immunoglobulin G (IgG) ve Tc99m- Nanokoİloid sintigrafî sinin romatoid artritli hastalarda hastalık aktivitesinin gösterilmesindeki etkinlikleri araştırıldı. Bu iki yöntem kemik ve eklem hastalıklarının gösterilmesinde sensitif bir yöntem olan Tc99m-MDP kemik sintigrafısi ile karşılaştırıldı. Çalışmaya yaşlan 27 ile 65 arasında değişen 11 kadın hasta dahil edildi. Bu hastaların toplam 109 eklem bölgesi sintigrafik olarak değerlendirildi. Değerlendirmeye alınan eklem bölgeleri; 1- el bileği eklemleri, 2- ayak bileği eklemleri, 3- diz eklemi, 4- dirsek eklemi, 5- omuz eklemi, 6- proksimal interfalingeal eklemler (PIF), 7- metakarpofalingeal eklemler (MKF), 8- ayak kemiği eklem bölgeleri olmak üzere 8 gruba ayrıldı. Hastaların eklem tutulumlarının klinik değerlendirilmesi hassas eklem sayısı, şiş eklem sayısı, simetrik tutulum, sabah tutukluğu, tutulan eklem sayısı, sinovit bulunup bulunmaması gibi kriterler göz önüne alınarak yapıldı. Sedimantasyon, CRP, RF (romatoid faktör) titresindeki yükselme gibi laboratuar bulguları da klinik kiriterlere ek olarak değerlendirildi. Hastalara önce Tc99m-MDP kemik sintigrafisi ve bundan 48 saat sonra Tc99m-Nanokoiloid, 96 saat sonra ise Tc99m-HIG sintigrafisi çekildi. Sintigrafik sonuçlar hastaların klinik şikayetleri ile karşılaştırıldı. Kemik, nanokolloid ve HIG sintigrafilerinin tutulum oranları sırası ile % 92.6, % 42.2, % 41.2 olarak hesaplandı. Sonuç olarak, romatoid artrit eklem tutulum şüphesi olan hastalarda kemik sintigraflsinin Nanokolloid ve IgG sintigrafilerine göre daha sensitif olduğu ancak, MDP kemik sintigrafisi tek başına hastalığın gösterilmesinde yeterli olmadığı, Nanokolloid ve IgG sintigrafileri ile birlikte değerlendirildiğinde klinik tanıya daha fazla yardıma olabileceği düşünülmüştür. Nanokolloid ve IgG sintigrafileri romatoid artrit tutulumu gösteren eklemlerde hastalığın aktivitesini göstermede belirgin farklılık izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The effectivenes of Tc-99m IgG and Tc-99m Nc scintigraphy in the evaluation of disease activity in patients with rheumatoid arthritis was investigated in this study. These two methods were compared with Tc-99m MDP scintigraphy which is a sensitive method in the imaging of bone and joint diseases. 1 1 females ranging from 27 to 65 in age were included into the study. Totally 109 joint sites of these patients were evaluated scintigraphically. The joint sites included into evaluation were divided into 8 groups as; 1- wrist joints, 2- ankle joints, 3- knee joint, 4- elbow joint, 5- shoulder joint, 6- proximal interfalingeal joints (PIF), 7- metakarpofalingeal joints, and 8- foot bone joint sites. The clinical evaluation of joint involvements of the patients was performed by taking into account the number of sensitive joints, the number of swollen joints, symmetric involvement, morning involvement, the number of joints involved and whether there is synovitis. Labaratory findings such as increase sedimentation, CRP, RF (rheumatoid factor) were evaluated in addition to the clinical criteria. Firstly, Tc-99m MDP scintigraphy of the patients were taken and 48 hours later Tc-99m Nanocolloid, and 96 hours later Tc-99m HIG scintigraphies were taken. Scintigraphical results were compared with the clinical complaints of the patients. The involvement ratios of bone, nanocolloid and HIG scintigraphies were 92.6%, 42.2%,and 41.2% respectively. As a result, it is thought that in the patients with rheumatoid arthritis joint involvement doubt, bone scintigraphy is much more sensitive than nanocolloid and HIG scintigraphies, but MDP bone scintigraphy is not enough to diagnose the disease alone, and can be more helpful in the clinical diagnosis when evaluated together with nanocolloid and IgG scirtigraphies. Nanocolloid and IgG scintigraphies showed no significant difference in the presentation of disease activity in the joints with rheumatoid arthritis involvement