1961 ve 1982 Anayasalarının karşılaştırılması
Compairing of constitution 1961 and 1982
- Tez No: 62509
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
146 ÖZET Anayasa kavram olarak eski çağlara kadar iner. Anayasa olgusu ilkçağlardan bugüne kadar siyasal düşüncenin tartışma konularından biridir. Bugünkü anlamda Anayasa, XVTTJ.yüzyılın ikinci yarısından sonra Batı Avrupa'daki mutlak krallıklara karşı verilen mücadeleler sonucu doğmuştur. Amaç yönetenlerin keyfi davranışlarını önlemektir. Modem anlamda Anayasa; devletin yönetim biçimini belirten, yasama, yürütme ve yargılama güçlerinin nasıl kullanılacağım gösteren, yurttaşların temel hak ve özgürlüklerini garanti altına alan ve tek bir metin halinde düzenlenmiş kurallar bütünüdür. Yapılış yöntemlerine, öngörülen devlet biçimine göre Anayasalar sınıflandırılmaktadır. Türkiye'de modem anlamda ilk Anayasa 1876' Kanun-i Esasi'dir. Türkiye'deki anayasal gelişmeler, Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti'yle yeni bir döneme girmiştir. ;'Milli egemenlik" ilkesinin benimsenmesi yapılan temel devrimdir. 1921-1924 Anayasaları, Atatürk Devrimi' nin gerçekleştirdiği, Türkiye Cumhuriyeti'ne temel niteliklerinin verildiği dönemde uygulanmıştır. 1946'da çok partili yaşama geçişle birlikte Anayasa tartışmaları başlamıştır. 1950-1960 Demokrat Parti dönemi uygulamalarına karşı gelişen sivil-asker-bürokrasi muhalefeti 27 Mayıs 1961 İhtilali ile sonuçlandı. 1961 Anayasası, özellikle temel hak ve özgürlükler, sendika, özerk kuruluşlar bakımından özgürlükçü düzenlemeler getirmiştir. Türkiye'de, 27 Mayıs'la başlayan sivil idareye askeri müdahale geleneği 12 Eylül 1980ihtilali'yle daha da perçinlenmiştir. İhtilal sonucu hazırlanan 1961-1982 Anayasaları önceki dönemlere tepki olarak oluşturulmuştur. Yapılış süreçleri açısından, bazı biçimsel nitelikler dışında içerik bakımından birbirlerinden farklıdır. Türk Anayasacılık tarihi içinde, Türk toplumunda otorite-özgürlük arasındaki denge, 1961 Anayasasında özgürlükten yana olmuştur. Özgürlüğe karşı otoriteyi esas alan, özgürlükler konusunda sınırlamalar getiren 1982 Anayasası ise ülkedeki yaygın şiddet olaylarına karşı bir tepki niteliği yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
147 SUMMARY As a concept, constitution dates back to ancient times. The notion of constitution, from the prehistoric times to date, has constituted one of the controversial subjects. In its contemporary sense, constitution has arisen from the struggles against the. absolute monarchs in Western Europe since the second half of the 17th century. The objective is to hinder the arbitrary actions of the rulers. In modern sense, constitution, the whole body of rules organized in a single text, which specifies the regime of the state, indicates how the legislative, executive and judicial powers are used, and guarantees the fundamental rights and freedoms of the citizens. It is possible to categorize the constitutions according to how they are prepared or to the regimes of the state provided for. The first constitution of Turkey, in modern sense, is the Constitution of 1876 (Kanuni Esasi). The constitutional developments in Turkey, have merged into a main strand by the establishment of Turkish Republic after the War of Independence. This is the adoption of the principle of“national sovereignty”. The constitutions of 1921 and 1924 were implemented in a period when the Turkish Republic, in which the Revolution by Atatürk was realized, aws given the essential qualities. The disputes on the constitution started after the transition into the multi-party system. The civil-military-bureaucratic opposition flourished against the practices in the Democratic Party period between 1950-1960, resulted in the coup of 27 May 1961. The constitution of 1961 and 1982, which were the fruits of the military coups, have been established as a result of the reaction against the former periods. The process of their preparation, differs from each other with regard their content, except for some formal subjects. In the history of Turkish constitutionalism, the swing between authority and freedom in Turkey, pointed to the individual in the constitution of 1961. On the other hand, the constitution of 1982, which confirms the domination of the state against the individual, and which specifies narrower limits on the freedoms, has distorted the balance of freedom in favor of authority as a actual response to the extensive acts of violence in the country.