Aratürk ve Meiji Devrimleri'nde din ve din politikaları
The Religions and the religious policy runing Atatürk's and Meiji Rrevolutions
- Tez No: 62508
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Araştırmamızda Türkiye'nin Atatürk Devrimi'ndeki din politikası, Japonya'nın Meiji Devrimi'ndekiyle karşılaştırılarak, ulusal devletin kuruluşunda din konusunun nasıl ele alındığı saptanmaya çalışılmıştır. Ulusal devlete geçiş, Türkiye'de ümmetten millete geçiş olmasına karşın, Japonya'da feodal rejimden ulusal merkeziyetçi rejime geçişti. Dolayısıyla bu aşamada Türkiye'de laikleşme ve ulusal egemenliğin gerçekleşmesi zorunlu iken Japonya'da bu zorunluluk yoktu. Türkiye, İslamiyeti, Japonya'ysa laikliği kullanarak ikisi de hukuken laikleşmiş ve ulusal devlet kurmuşlardır. Türkiye'de devrimin başında Sultan-Halife'nin kaldırılmasına karşın, Japonya'da, tetmo(İmparator) ön plana çıkarılmıştır. Ancak Japonya'daki bu uygulamanın, Osmanlı son döneminde Hilâfet'in canlandırılmasında daha çok, Cumhuriyet Türkiyesindeki ulusal kimliğin eski Türk uygarlıklarında aranmasına benzediğini söyleyebiliriz: Sultan-Halife'yle fermamın kaynaklarına bakıldığında, ulusal devletin kurulmasında, Sultan- Halife'nin engelleyici olmasına karşın, tennonun engelleyici olmadığı görülür. Ulusçuluğun sağlanması için Türkiye'de eski Türk uygarlıkları öğelerinin canlandırılması çabasına karşın, Japonya'da teımoya mitolojik öyüklerle karizmatik güç kazandırılmaya çalışılmıştır. Bunun sonucunda Türk ulusçuluğunun laik nitelikli olmasına karşın, Japon ulusçuluğu dinsel nitelik çerçevesinde gelişmiştir. 260
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study after due comparison of the religious policy of Turkey in Atatürk' s Revolution by that of Japan in Meiji Revolution is designed to specify how the subjects of religion in the establishment of national state was handled. Although transition to the national state in Turkey was the transition from the community of believers to the nation, in Japan, it was the transition from feodal regime to the national central regime. Consequently while realisation of laicisme and national sovereignty was compulsory in that stage in Turkey, no such compulsion existed in Japan. Both countries have become secular and have established national states by using Islamism in the case of Turkey and by- using laicism in the case of Japan. Although Sultan-Khalif has been removed at the beginning of the revolution in Turkey. Tenno( the Emperor) has been put forward in Japan. However, this Japanese application bears on closer resemblance to the republican revival of old Turkish cultural identity rather than the attempts to revivalize the caliphate within the last decades of The Ottoman Empire. When the caliphate and Tenno are regarded, it is viewed that Sultan- Khalif stood as a prevention for reforms and the establishment of nationalism, while it was quite the opposite in case of Tenno. Elements from the Turkish civilisation were brought up to stimulate Turkish nationalism while the mythological aspect of Tenno was used to convert it into chorismatic character in Japan. As a result of this, although Turkish nationalism acquired laic qualities, Japanese nationalism has developed within the framework of religious qualities. 261