Almanya'da dışavurumculuğun merkezi: Der Sturm dergisi (1910-1932)
The centre of the expressionism in Germany: Der Sturm magazine (1910-1932)
  1. Tez No: 625099
  2. Yazar: ZEYNEP ÇUHADAR ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA SİNANLAR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, başlangıçta kültür ve sanat dergisi olarak yolculuğuna başlamış, zaman içinde önce bir galeri, ardından tiyatro ve başkaca farklı sanat etkinliklerine zemin olan Der Sturm hareketini konu almaktadır. Avrupa'da avangard sanatın kendini gösterebileceği en önemli temsil alanı olarak kabul edilen Der Sturm Dergisi'nin ana eksenini oluşturan bu hareket, müzisyen, şair, eleştirmen olan Herwarth Walden'in yaşamıyla paralel bir seyir göstererek Almanya'da özellikle de dışavurumculuk temelinde atılmış en önemli adım olarak görülmüştür. Fırtına anlamına gelen Der Sturm hareketi gerçek anlamda bir fırtına koparmış ve kısa zamanda etkili ve ağırlıklı olarak Berlin'de dönemin reddedilen sanatını kucaklayan önemli bir temsil ortamı sunmuştur. Araştırmamız, Der Sturm hareketinin merkezindeki Der Sturm dergisini odağa alarak 1910-1932 yılları arasında dönemin avangard sanatını, sanatçılarıyla beraber değerlendirerek söz konusu temsil ortamının ne şekilde oluştuğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda da tezimiz Avrupa'da modernizmle başlayan süreçte çeşitlenen ve dönüşen sanat ortamında yer alan böylesi büyük yapının inşa süreci ve sonrasında oluşan ulusal ve uluslararası sergileri, konferansları, yayınevi, sanat okulu ve tiyatrosuyla dönemin sanatına sağladığı çok yönlü katkıyı ortaya koymaya yönelik olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work initially began its journey as a culture and art magazine, with a gallery, followed by the theater and other events in the field of Der Sturm. This movement, which constitutes the main axis of Der Sturm Magazine, which is accepted as the most important field of representation of avantgarde art in Europe, is in line with the life of Herwarth Walden, who is a musician, poet and critic. Der Sturm movement, which means the storm, literally caused a storm, and in a short period of time provided an effective and predominantly representative environment in Berlin, embracing the rejected art of the period. Our research focuses on Der Sturm magazine which is the center of Der Sturm movement and aims to determine avantgarde art of the period between 1910-1932 by evaluating together with its artists the way of representing environment. For this purpose, our thesis has been prepared in order to reveal the multi-faceted contribution to the art of the period with the national and international exhibitions, conferences, publishing houses, art schools and theaters that were formed during and after the construction process of such a large structure, which took place in the changing and transforming artistic environment in Europe.