Ofis mobilya sektörünün Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi: 2014-2017 Türkiye analizi
- Tez No: 625100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Anadolu'da mobilya sektörü, antik çağda kurulan Mezopotamya ve Hitit uygar-lıklarına kadar uzanmaktadır. Türkiye'de mobilya üretiminin sanayileşmesi 1970'lerde başlamıştır. Mobilya sektörünün Türkiye'deki payı imalat sanayinde de artış eğiliminde-dir. Mobilya sektörünün en yüksek talep edilen ürün gruplarından olan ofis mobilyaları ofislerde kullanılmaktadır. Ofis kavramının ortaya çıkışı çok eski zamanlara dayanmak-tadır. Bazen krallar sarayındaki büyük bir odadan, bazen katedrallerden bir bölüm ve ba-zen de tüccarların evindeki bir bölümden meydana gelmiştir. Türkiye'de ofis mobilyaları sektörü 1940'lardan sonra gelişmeye başlamış ve 1960'larda bu gelişme Türk bankacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte hızlanmıştır. 1980'li yıllarda en çok ithalat ile karşılanan ofis mobilyası ihtiyacı, 1990'lı yıllarda ofis mobilyası üreticilerin önünü açmıştır. Türkiye 2017 yılında dünya mobilya ihracatının yüzde 1,2'sini yaparak dünyada 12'nci sırada mobilya ihracatı yapan ülkesidir. Mobilya tüketiminde ise dünyada 14'üncü sırada yer almaktadır. Buna göre, Türkiye'deki ofis mobilya sektörü, 2001'den bu yana kademeli olarak artan ihracat değeri ile dış ticaret açığı olmayan sınırlı sanayi sektörle-rinden biri haline gelmiştir. Araştırma konumuz 2014-2017 yılları arasında sınırlandırıl-ması, çalışmaya dâhil edilmemesi gereken bilgilerin dışarıda bırakılarak konuyla ilgili bilgilerin toplanmasına yardımcı olmaktadır. Böylece belli bir çerçeve içinde konudan sapılmaksızın araştırma gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de ofis mobilya sektörünün analizi dış ticaret en-deksleri olan dış ticaret hacmi, dış ticaret dengesi ve dış ticaret rasyosu yardımıyla ortaya konulmuştur. Stratejik analiz yöntemlerinden olan SWOT ve PESTEL analizleri yardı-mıyla Türkiye ofis mobilya sektörü tüm yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The furniture sector in Anatolia dates back to the Mesopotamia and Hittite civili-zations established in ancient times. The industrialization of furniture production in Tur-key began in the 1970s. The furniture industry is the increasing trend in the share of ma-nufacturing industry in Turkey. Office furniture, one of the most demanded product gro-ups in the furniture industry, is used in offices. The emergence of the office concept dates back to ancient times. Sometimes office consists of a large room in the palace of kings, sometimes a section of cathedrals and sometimes a section of the merchants' house. Office furniture sector in Turkey started to develop after the 1940s and has acce-lerated this development together with development of the Turkish banking sector in the 1960s. The need for office furniture, which was met most by imports in the 1980s, paved the way for office furniture manufacturers in the 1990s. Turkey which is 12th in the world by 1,2 percent of furniture exporting countries in 2017. In furniture consumption, it ranks 14th in the world. Accordingly, the office furniture sector in Turkey, since 2001, gradually increasing the export value of non-trade deficit has become one of the limited industrial sector. Our research topic helps to collect relevant information by excluding the information that should not be included in the study and limiting it between 2014-2017. Thus, the research will be carried out without devia-ting from the subject within a certain framework. In this study, analysis of foreign trade volume of foreign trade indices of the office furniture sector in Turkey has been demonstrated with the help of foreign trade balance and foreign trade ratio. All aspects of the office furniture industry in Turkey is demonst-rated by using PESTEL and SWOT strategic analysis methods.