Bilgi ekiplerinde geçişken bellek sistemi ile ekip etkililiği arasındaki ilişkide bilgi bütünleştirme yeteneğinin rolü
The role of knowledge integration capability in the relationship between transactive memory system and team effectiveness in knowledge-worker teams
  1. Tez No: 625120
  2. Yazar: MELTEM ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BENLİGİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, bilgi bütünleştirme sorununu uzmanlaşmış bilgiye sahip üyelerden oluşan bilgi ekiplerinde çözüme kavuşturma çabasındadır. Bunun için çalışmada, geçişken bellek sistemi ve bilgi bütünleştirme yeteneği kuramsal yapılarının ekip etkililiği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Geçişken bellek sistemi ile ekip etkililiği arasındaki ilişkide düzenleyicilik ve aracılık etkisi olan bağlamsal değişkenler ve kuramsal yapılar, alanyazınındaki araştırmaların ilgi merkezini oluşturmamıştır. Bu çalışma alanyazınındaki bu eksikliği, sözü edilen düzenleyicilik veya aracılık ilişkilerini sınayarak ve bilgi bütünleştirme yeteneği kuramsal yapısını kullanarak gidermeye yöneliktir. Araştırma modelinde, geçişken bellek sistemiyle ekip etkililiği arasındaki ilişkide önce bilgi bütünleştirme yeteneğinin düzenleyicilik etkisi test edilmiştir. Bu modelin desteklenmemesi üzerine, aynı ilişkide bilgi bütünleştirme yeteneğinin aracılık etkisi sınanmıştır. Veriler, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerde çalışmakta olan 50 bilgi ekibinin 260 üyesinden anket formları aracılığıyla toplanmıştır ve istatistik analizleri basit doğrusal regresyonla yapılmıştır. Ek olarak düzenleyicilik ve aracılık etki analizleri, doğrusal regresyon analizine dayanan Hayes'in Process v3.3 uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, geçişken bellek sisteminin ekip etkililiğini kuvvetli düzeyde olumlu; bilgi bütünleştirme yeteneğinin ekip etkililiğini orta düzeyde olumlu etkilediğini göstermiştir. Bilgi bütünleştirme yeteneğinin, geçişken bellek sistemi ile ekip etkililiği arasında bulunan ilişki üzerinde düzenleyici etkisinin bulunduğu hipotezi desteklenmemiş olmasına rağmen, aynı ilişkide aracılık etkisi olduğu hipotezi desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to resolve the problem of knowledge sharing in knowledge-worker teams whose members have specialized knowledge. Thus, the influence of transactive memory system and knowledge integration capability constructs on team effectiveness is explored in this study. The model of the study tests the moderation impact of knowledge integration capability to the relationship between transactive memory system and team effectiveness. Since this model is not supported, the mediation impact of knowledge integration capability to the same relationship is also tested. Data was collected from a sample of 260 team members from 50 knowledge-worker teams at companies in Turkey and the statistical analysis was conducted using simple linear regression. Additionally, moderation and mediation analyses based on regression were conducted by using Hayes Process v3.3. The study results indicate that transactive memory system has a positive high effect on team effectiveness. Similarly, knowledge integration capability has a positive medium effect on team effectiveness. Besides, knowledge integration capability mediates the relationship between the transactive memory system and team effectiveness. Existing studies in the literature are inadequate to explore the contextual variables that moderate as well as the constructs that mediate the relationship between the transactive memory system and team effectiveness. This study fills that gap by developing two models that include these types of relationships and suggests that knowledge integration capability has a mediator effect in the relationship between the transactive memory system and team effectiveness.