İşveren markası ile yetenek yönetimi ilişkisinin örgütsel adanmışlık üzerine etkisi
The effect of relation between employer brand and talent management on the organizational engagement
  1. Tez No: 625137
  2. Yazar: KÜBRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı; otelcilik sektöründe, işveren markası ve yetenek yönetimi ilişkisinin çalışanların örgütsel adanmışlık algısı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın temel hipotezi katılımcıların“İşveren Markası ve Yetenek Yönetimi faktörlerinin etkileşiminden oluşan katalizör puanları Örgütsel Adanmışlık puanlarını etkiler”olarak belirlenmiştir. Temel hipotezle bağlantılı olarak araştırmada işveren markası ile yetenek yönetiminin örgütsel adanmışlık algısı üzerindeki etkisi ayrı boyutlar olarak test edilmiştir. Araştırmada ayrıca temel değişkenlerle demografik değişkenlerin ilişkisi de araştırılmıştır. Çalışma, İstanbul'da faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otellerde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda toplamda 150 otel çalışanına ulaşılmıştır. Veriler kolayda anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan verilerin analizini yapabilmek için IBM SPSS Statistics 23.0 ve STATA 16 programına başvurulmuştur. Verilerin analizi sonucunda araştırmanın temel hipotezi ve temel hipoteze bağlantılı olarak kurulan diğer iki hipotez kabul edilmiştir. Araştırma iki açıdan orijinallik taşımaktadır. Birinci olarak; alanyazında işveren markası ile yetenek yönetimi ilişkisini inceleyen çalışmalar bulunmakta olup, işveren markası, yetenek yönetimi ve örgütsel adanmışlık değişkenlerinin birlikte ele alındığı çalışmalara rastlanmamıştır. Alanyazında işveren markası, yetenek yönetimi ve örgütsel adanmışlık değişkenlerinin etkisel ilişkisi ilk defa değerlendirilmiştir. İkinci olarak otelcilik sektöründe bu nitelikte bir araştırma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of employer brand and talent management relationship on employees' organizational engagement perception in the hotel industry. The main hypothesis of the research was determined as catalyst scores of the participants, which are formed by the interaction of employer brand and talent management factors, affect the organizational engagement scores. In connection with the basic hypothesis, the effect of employer brand and talent management on the perception of organizational commitment was tested as separate dimensions. In the research, the relationship between basic variables and demographic variables were also investigated. The study was carried out in four and five star hotels operating in Istanbul. In this context, 150 hotel employees were reached in total. The data were collected through easily survey method. IBM SPSS Statistics 23.0 and STATA 16 programs were used to analyze the collected data. As a result of the analysis of the data, the basic hypothesis of the research and the other two hypotheses established in connection with the basic hypothesis were accepted. The research has originality in two aspects. Firstly, in the literature, there are studies examining the relationship between employer brand and talent management, but no studies involving employer brand, talent management and organizational commitment variables are encountered. In the literature, the effective relationship of employer brand, talent management and organizational commitment variables was evaluated for the first time. Secondly, there is no such qualitative research in the hotel industry.