İnegöl ilçesinde mobilya sanayi ve kümelenmesi
Furniture industry and clustering in İnegöl district
  1. Tez No: 625136
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İnsanoğlunun yerleşik hayata geçmesiyle birlikte günümüzde mobilya adını verdiğimiz eşyalar ortaya çıkmıştır. Sanayi devrimi ile birlikte el işçiliğinden makineleşmeye geçilmesi mobilya üretimini de endüstrileştirerek mobilya endüstrisini ortaya çıkarmıştır. Mobilya sanayi, başta konutlar olmak üzere; bürolar, okullar, hastaneler vb. alanlarda kullanılan her türlü mobilyayı ana ve yan sanayi kolları ile üretmektedir. Araştırma, Marmara Bölgesi'nde bulunan Bursa iline bağlı İnegöl ilçesi sınırları içerisinde yapılmıştır. İnegöl ilçesi hammadde, pazar, iş gücü ve ulaşım imkanları ile mobilya sanayi için yüksek bir potansiyele sahiptir. Araştırmada İnegöl ilçesinde mobilya sanayinin tarihsel gelişimini, mevcut durumunu, yapısal özelliklerini açıklamak ve mobilya sanayinin gösterdiği kümelenme eğilimini çeşitli göstergeleri ile ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında çalışmanın evrenini temsil edecek güçte 50 adet mobilya sanayi işletmesine 2018 Ekim ayında ve 2019 Kasım ayında anket uygulanmıştır. Uygulanan anketler SPSS 17.0 programında betimsel istatistik tekniğiyle analiz edilmiş ve analiz sonuçları çerçevesinde gerekli yorumlamalar yapılmıştır. İnegöl ilçesinde geçmişten günümüze yürütülen orman ürünleri sanayi faaliyetleri mobilya sanayinin temellerini oluşturmuştur. Yöre, ülkemizin en önemli mobilya sanayi lokasyonlarından biri olup ilçede yer alan sanayi işletmelerinin %88,5'i mobilya sanayi alanında faaliyet göstermektedir. Mobilya sanayi 2018 yılı verilerine göre ilçe ihracatının %42'sini, ülkemiz mobilya ihracatının ise %17'sini tek başına karşılamaktadır. Mobilya sanayi hem yöre hem ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Yörenin hammadde kaynaklarına ve pazar alanlarına yakınlığı önemli ulaşım yolları üzerinde yer alması mobilya sanayinin gelişimi üzerinde etkili olan en önemli faktörlerdir. İnegöl ilçesinde mobilya sanayi coğrafi temelde kümelenme eğilimi göstermektedir. Bursa ili mobilya sanayi işletme sayısı (2490) ile İstanbul ilinin ardından ikinci sırada gelmektedir. İnegöl ilçesinde yer alan mobilya sanayi işletmeleri (1716) Bursa ilinde yer alan mobilya sanayi işletmelerinin %70'ni oluşturmaktadır. Bursa ilinde mobilya sanayi istihdamının %71,9'u İnegöl ilçesin de istihdam edilmektedir. İnegöl ilçesinde mobilya sanayinin yoğunlaşma kat sayısının da 1' den büyük olması kümelenmeyi net bir şekilde ortaya koymaktadır. Araştırma kapsamında uygulanan anketler neticesinde; mobilya sanayi işletmeleri geniş kapalı mekanlarda ve büyük bölümü (%74) kiralık binalarda üretim yapmakta, %46'sının başka bir yerleşim merkezinde pazarlama şubesi bulunmaktadır. Ayrıca iş gücü istihdamının çoğunu (%88,6) erkek personelin oluşturduğu, %76'sının hammaddeyi tüccarlar aracılığı ile temin ettiği, %55,5'inin makine yenileme ve %47,2'sinin makinelerini arttırma yatırımı gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır. İnegöl ilçesinde mobilya sanayi ihracat ve katma değer gibi alanlar da ön plana çıkmakta ve rekabet avantajları bulundurmaktadır. Bu avantajlarının devam edebilmesi amacıyla mobilya sanayinin küresel rekabet gücünün arttırılması, Ar-Ge merkezlerinin oluşturulması, markalaşma ve iş birliğinin arttırılması amacıyla gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Within the civilization, the goods, which we called furniture now, has developed. With the industrial revolution, the transition from manual labor replaced to automation has also simplified furniture production and created the furniture industry. Since then, furniture industry has been manufacturing all kinds of furniture types used in housing, offices, schools, hospitals, etc. This research was carried out within the boundaries of Inegol district of Bursa province in the Marmara region. Inegol has a high potential for raw material, market, labor and transportation facilities for the furniture industry. In this research, it is aimed to explain the historical development of the current state, structural features of the furniture industry in Inegol and to reveal the clustering tendency of the furniture industry with various indicators. In the scape of the research, a survey was applied to 50 furniture industry enterprises which were representative of the universe of the study October 2018 and November 2019. The surveys were analyzed in SPSS 17.0 software and, the necessary interpretations were performed within the framework of the analyzed results. The industry activities of forest products carried out upto now in Inegol have formed the establishment of the furniture industry. This region is one of the most important locations of furniture industry in our country and 88.5% of the industrial enterprises located in Inegol is directly producing goods for the furniture industry. According to the 2018 data of the furniture industry in Inegol constitutes 42% of district exports and 17% of furniture exports of our country. The furniture industry contributes to the local and national economy. The proximity of the region to the raw material sources and market areas are the most important factors affecting the development of the furniture industry. The furniture industry in Inegol tends to cluster on a geographical basis. Bursa is the second-largest city in the furniture industry with the number of enterprises (2490). Furniture and enterprises in Inegol (1716) constitute 70% of furniture industry enterprises in Bursa province. 71.9% of the furniture industry employment in Bursa is located in Inegol. The fact that the coefficient of condensity of the furniture industry in Inegol is greater than 1 shows the cluster formation. As a result of the surveys applied within the scope of the research; furniture industry enterprises produce in large indoor spaces and a large part (74%) in rental buildings, 46% have marketing branches in another residential center. In addition, it was concluded that most of the labor force employment (88.6%) was made up of male personnel, 76% provided raw material through traders, 55.5% invested in machine renewal and 47.2% invested in increasing their machines. Inegol is the leading city in terms of furniture industry export and value-added areas and has the advantages of the competitions. To continue to keep these advantages, the necessary efforts should be made in order to increase the global competitiveness of the furniture industry, such as establishing R&D centers, branding and improving cooperation.