Havayolu yolcu taşıma işletmelerinde finansal performansı belirleyen faktörlerin dinamik panel veri analizi ile incelenmesi
The examination of factors affect financial performancewith dynamic panel data analysis in the airline companies that passenger transport
- Tez No: 625144
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Sivil Havacılık, Finance, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, havayolu yolcu taşıma sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal performansını etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Çalışmada kilometre başına yolcu geliri açısından dünya sıralamasında ilk 100'e giren işletmeler örneklem olarak seçilmiştir. Bu işletmelerin bir kısmı eksik veri ve örneklemdeki diğer işletmelerle birleşmeleri sebebiyle analiz dışı bırakılmış, 59 işletme ile analize devam edilmiştir. Havayolu yolcu taşıma işletmeleri geleneksel ve düşük maliyetli olmak üzere iş modellerine göre sınıflandırılarak ayrı ayrı incelenmiştir. 37 geleneksel ve 22 düşük maliyetli havayolu şirketinin verileri dinamik panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Finansal performans belirleyicilerinin iş modeline göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konmuştur. Çalışmada havayolu yolcu taşıma işletmelerinin 2008-2017 yıllarına ait verileri kullanılmıştır. Finansal performans ölçütü olarak kilometre başına yolcu geliri ve aktif karlılık oranı alınmıştır. Çalışmanın havacılığa özgü değişkenlerle finansla ilgili değişkenlerin bir arada kullanılması açısından literatüre katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present factors affect financial performance of companies which are running business on the air passenger transportation sector. The world's top 100 airlines according to their passenger revenue per kilometer are chosen as a sample in this study. Some of these airlines were left as out of analysis due to missing data and/or company merge with others, thus 59 airlines have been taken into account at this analysis. Airline passenger transportation companies are studied after classification of them by means of their business model as traditional or low cost airline. 37 traditional and 22 low cost airline companies are analysed with dynamic panel data method. It is revealed that financial performance identifiers differentiated or not by their business model. Airline passenger transportation companies' data between 2008 and 2017 years is used in this study. Passenger revenue per kilometer and return on asset are taken as financial performance indicator. It is expected that the study will make contribution to literature in terms of usage of aviation specific variables and finance related variables together.