Savunma sanayinde işbirliği problemi: Kıbrıs Barış Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı örnekleri
Cooperation problem in defense industry: Cyprus Peace Operation and Olive Branch operation examples
- Tez No: 625172
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada savunma sanayinde işbirlikleri incelemektedir. Kıbrıs Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekatı'ndan yola çıkarak, Türk Dış Politikasının kritik meselelerde değişikliğe uğradığı iddia edilmektedir. Bu değişim karşılıklı bağımlılık teorisi ve hegemonik istikrar teorisi üzerinden ortaya koyulacaktır. İlk bölümde araştırmayı ortaya çıkaran unsurlar ve araştırmanın metodolojisi ele alınacaktır. İkinci bölümde teorik tartışmalara yer verilecek ve devletlerin kritik meselelerde işbirliği yerine yerel dinamiklerine sarıldıkları ortaya koyulacaktır. Üçüncü bölümde savunma sanayinin ekonomi politik durumu üzerine tartışılacaktır. Savunma sanayindeki temel parametreler ve Soğuk Savaş sonrası savunma sanayinin dünyadaki durumu incelenecektir. Dördüncü bölümde Kıbrıs Harekâtı ile savunma sanayine yönelik işbirliğinin kırılgan olduğu ortaya koyulmuştur. Beşinci bölümde Zeytin Dalı Harekâtı benzer şekilde analiz edilecektir. Genel olarak her iki vaka ile de hegemonun maliyetleri üstlenmek istemediği dönemlerde maliyetleri diğer devletlerin üstlenmek zorunda kaldığına yönelik durum ortaya koyulacaktır. Sonuç bölümünde ise hegemonun maliyetleri üstlenmek istemediği noktada devletlerin kendi yerel dinamiklerine sarıldığına yönelik yaklaşımın, kazan-kazan anlayışına olan üstünlüğü ortaya koyulacaktır. Çalışmanın özeti mahiyetinde literatürdeki hangi boşlukları doldurduğu ve hangi noktalarda noksan kaldığına da yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the cooperation in the defense industry. Using the Cyprus Operation and the Operation Olive Branch as examples, the study reveals that the conduct of Turkish Foreign Policy may change under critical circumstances. These changes are tested through the Interdependence theory and Hegemonic stability theory. In the first chapter the facts that led to this study and used methodologies are explained. The second chapter includes theoretical discussions and shows that governments prefer local dynamics instead of cooperation for critical matters. In the third chapter economic and politic state of defense industry are discussed, in which the main parameters of defense industry and the state of the defense industry after the Cold War are examined. In the fourth section, with the example of Cyprus Operation, it is shown that cooperation for defense industry might be fragile. In the fifth section Operation Olive Branch is similarly analyzed. In general with both events it is tested that when hegemonic power does not want to accept the costs, then other governments will have to bear it. In the final chapter, it is discussed the superiority of choosing local dynamics over win-win approach when hegemonic power does not accept the costs. As a summary of this study, it is shown which missing parts were found in literature and in which are still missing.