Bankaların satış ve pazarlama faaliyetlerinin incelenmesi ve oluşan hizmet kalitesinin ölçülmesi
Banks 'sales and marketing activities investigation and measurement of the service quality
- Tez No: 625173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Banka işletmelerinde, birçok işlem ve faliyet yürütülmektedir. Bankalar başta kişi ve kuruluşlardan fon toplama, kredi verme, çek senet işlemleri yapma, fatura ödeme işlemleri, kredi kartı verme, kartlarla ilgili işlemler yapma ve sigortacılık işlemleri yapma gibi faaliyetleri ile ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Hizmet sektörü içerisinde yer alan bankaların ülke ekonomisine katkı sağlamak için mutlaka müşteri odaklı bir plan ve program içerinde olmalarını zorunlu kılmaktadır. Bunun için ülke içerisinde ve dışarısındaki gelişmeleri takip edilerek buna uygun bir hizmet politikası sunulmalıdır. Şanlıurfa'da yapılan bu çalışma, bankalara hizmet almak amacıyla gelen müşterilere yapılan anket uygulamasını içermektedir. Bu çalışmada banka müşterilerinin, bankaların hizmet kalitesi açısından beklentilerini karşılayıp karşılamadığına yöneliktir. Bankaların hizmet kalitesini belirlemek için en çok kullanılan yöntemlerden biri olan Servqual ölçeği kullanılmıştır. Bu model vasıtasıyla beklenen ve algılanan hizmet kalitesi ortalamaları ve hizmet kalitesinin alt boyut ortalamaları belirlenmiştir. Yapılan çalışmada beklenen hizmet kalitesi değeri algılanan hizmet kalitesi değerinden yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Many transactions and activities are carried out in bank operations. Banks make significant contributions to the country's economy, primarily through activities such as collecting funds from individuals and institutions, giving credit, performing check and bond transactions, paying bills, giving credit cards, making card related transactions and insurance transactions. It is obligatory for the banks in the service sector to have a customer-oriented plan and program in order to contribute to the country's economy. For this, following the developments in the country and abroad, a suitable service policy should be offered. This study, which is carried out in Şanlıurfa, involves the survey application made to the customers who come to banks to receive services. In this study, it is aimed to see if bank customers meet their expectations in terms of service quality. Servqual scale, one of the most used methods, was used to determine the service quality of banks. Through this model, expected and perceived service quality averages and sub-dimension averages of service quality were determined. In the study, the expected service quality value was higher than the perceived service quality value.