Türk Medeni Kanunu'nda mirasta denkleştirme
Hotchpot in heritage law of Turkish Civil Law
  1. Tez No: 625230
  2. Yazar: PINAR ÖZLEM DEMİR TOKELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mirasta denkleştirme kurumu, mirasbırakan tarafından yasal mirasçılarına sağlığında yaptığı karşılıksız kazandırmaların, mirasbırakanın terekesine geri verilerek dâhil edilmesine ilişkindir. Kökenini Roma Hukuku'ndan alan denkleştirme kurumu mehaz İsviçre Medeni Kanunu yoluyla Türk hukuk sistemine girmiştir. Kurumun kanuna konuluş amacı, mirasın paylaşılmasında yasal mirasçılar arasında eşitliğin ve hakkaniyetin sağlanmasıdır. Dolayısıyla denkleştirme ancak yasal mirasçılar bakımından söz konusu olmaktadır; mirası reddeden, mirasçılıktan çıkarılan, mirastan yoksun bırakılmak veya mirastan feragat etmek suretiyle mirasçılık sıfatına sahip olamamış yasal mirasçılar, denkleştirme ile yükümlü değildirler. Roma Hukuku'nda da özgür çocuklar, babalarının mirasını paylaşmadan önce kendi malvarlıklarını mirasa eklemek zorunda bırakılmışlardır. Örneğin 30 dönüm tarlası olan iki çocuklu bir baba, evlenen çocuğuna 10 dönüm tarla verdiyse, babanın ölümünde sonra iki kardeş arasında mirasın eşit ve hakkaniyetli paylaşılabilmesi için evli olan kardeşin, babanın sağlığında aldığı 10 dönüm araziyi terekeye iade etmesi gerekmektedir. Tezimizde Türk hukukunda mirasta denkleştirme kurumu ve uygulama sorunları ve bu konudaki doktrin görüşleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In heritage law, hotchpot refers to the blending or combining of property in order to ensure equality of division. It usually arises in connection with advances made from the estate of a deceased, if so provided for in his Will. In Turkish law, hotchpot is the name given to a rule of equity whereby a statutory heir, interested along with others in a common fund, and having already received something in the same interest, is required to surrender what has been so acquired into the common fund, on pain of being excluded from the distribution. Since hotchpot obligation is connected to heirdom title legal inheritors whoreject heritage, being excluded or deprived or waived from the heritage andby this way having no title of heirdom shall not be obliged for hotchpot. The same principle is to be found in the collatio bonorum of Roman law: emancipated children, in order to share the inheritance of their father with the children unemancipated, were required to bring their property into the common fund. The process of combining and assimilating property belonging to different statutory heirs so that the property can be equally divided; the taking into consideration of funds or property that have already been given to children when dividing up the property of a decedent so that the respective shares of the children can be equalized. For example, if a man seized of thirty acres of land, and having two children, should, on the marriage of one of them, give him ten acres of it, and then die intestate seized of the remaining twenty; now, in order to obtain his portion of the latter, the married child, must bring back the ten acres he received, and add it to his father's estate, when an equal division of the whole will take place, and each be entitled to fifteen acres. In this dissertationis discussed The institution of hotchpot in Turkish law practice and also the view of Turkish-Swiss doctrine is explained.