Miras hukukunda tenkis davası
Action for reduction in inheritance law
  1. Tez No: 528338
  2. Yazar: ALKIM ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Miras hukukuna göre, gerçek bir kişinin malvarlığı, onun ölümü ile bir kül olarak kanunun belirlediği veya mirasbırakan tarafından saptanmış olan mirasçılara geçmektedir. Yasal mirasçılar, bazı durumlarda mirasbırakanın ölüme bağlı tasarruflarına veya karşılıksız sağlararası kazandırmalarına karşı, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun Miras Kitabı'nda öngörülen hakları kullanabilirler. Tez, mirasçıların başvurabileceği yollardan biri olan“Miras Hukukunda Tenkis Davası”başlığını taşımaktadır. Tenkis davası, genel olarak mirasbırakanın tasarruf özgür-lüğü sınırlarını aşması durumunda, saklı paylı mirasçılarının başvurabileceği bir yoldur. Mirasbırakanın yapmış olduğu kazandırmalar sonucu, saklı payları ihlal edilmiş olan mirasçılar, tenkis davası açabilecekleri gibi, kendilerine karşı açılmış bir davada tenkis def'ini de ileri sürebilirler. Tenkis def'i, tereke mallarına zilyet olan mirasçıya karşı açılan istirdat veya miras sebebiyle istihkak davasına karşı ileri sürülebilir. Tezin, giriş bölümünde miras hukukuna ilişkin temel kavramlar ele alınmış, saklı pay sahibi mirasçılardan bahsedilmiş, bunun yanında tamamlayıcı olması açısından yasal ve iradi mirasçılık kavramları ele alınmıştır. Ayrıca tenkis talebinin hukuki niteliği ve mirasbırakanın tasarruf oranının belirlenmesi konularına yer verilmiştir. Mirasbırakan öldüğünde ölüme bağlı tasarruflar, henüz terekeden çıkmadığı ve ta-sarruf oranı hesaplanırken ele alınmadığı için ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Daha sonraki bölümlerde sırayla; tenkis davası, tenkiste sıra, tenkis edilmesi özellik taşıyan bazı kazandırmalar ve tenkisin, mirasta denkleştirme, miras sebebiyle istihkak davası gibi benzer kurumlarla karşılaştırılması irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the law of inheritance, the estate of a real person passes plenary through with his death to the inheritors which has been determined by the law or the testator. In some cases legal heirs may exercise the rights provided by the Turkish Inheritance Civil Code No. 4721, against the testamentary legal disposition or unrequited benefits done by the testator. The title of this thesis is 'Action For Reduction In Inheritance Law' which is one of the legal rights that the heirs can exercise. Action for reduction is a legal right in which the legal heirs with reserved portion may exercise in the event that the testator exceeds the limits of his freedom to dispose of saving in general. As a result of testator's unrequited benefits, the inheritors whose reserved portions have been breach can open the case of action for reduction, as well as making of plea in a case against them. The plea may be argued by heirs who possessor of the property of the estate, against a case that is the action of trover or action of replevin due to inheritance. In the introduction part of this thesis, the followings are examined: the basic concepts rela-ted to the action for reduction in inheritance law and legal heirs who have a right of reser-ved portion and further explanation of legal and testamentary heirs. In addition, the sub-jects which the legal nature of the request for reduction and the determination of the saving rate of the inheritance are included. Testamentary dispositions are examined under separate title in this thesis as they are still part of the heritage and testators saving rate not related to them when a testator dies. The action for reduction is compared with the similar institutions such as line in the action of reduction, some disposition which have similar characteristic to the action for reduction, equalizing case in inheritance law, and action for replevin in the inheritance law in the fol-lowing sections in turn in this thesis.