Türk hukukunda mirasın paylaşılması davası
The case for division of the inheritance
- Tez No: 692409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türk Hukukunda“Mirasın Paylaşılması Davası”4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 642. maddesinde“Paylaşmayı İsteme Hakkı”başlığı altında düzenlenmiş bulunmaktadır. Bununla birlikte 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu 11.maddesinin Mirastan Doğan Davalarda Yetki başlığında“Terekenin Paylaşılmasına İlişkin Dava”ifadesine yer verilmiş olup, burada da yargılama konusundaki usul hukuku bağlamında da paylaşma davasında uygulanacak kesin yetki kuralı belirtilmiştir. Günümüzde güncel sosyal hayat koşulları, şehirleşme oranının hızla artması ve bu sebeple altsoy ve üstsoy arasında klasik toplumsal düzen anlayışından modern toplumsal hayata geçilmesi sebebiyle geçmişte kalan bağların getirdiği Medeni Hukukun Miras Hukuku kısmına ilişkin çözüm arayışları tarafların kendi aralarındaki anlaşma olasılıklarının azalması sebebiyle dava süreçlerine yol açmaktadır. Özellikle miras bırakanın ölümü ile açılan mirasın, mirasçılar arasında kendi aralarında akdedecekleri sözleşme ile çözüme kavuşturmaları mirasta kendi paylarına düşen hak ve borçlara daha kolay ulaşabilmelerini sağlar. Ancak bunun mümkün olmaması halinde miras hukuku bağlamında miras bırakanın mirasının paylaşılması, mirasçıların miras ortaklığının paylaşılmasını mahkemeden talep etmeleri halinde mümkün hale gelecektir. Değinildiği üzere gerek şehirleşmenin yaygınlaşmasıyla gerekse sosyal hayatta aile ilişkilerinin genişlemesi sebebiyle, mirasçılar arasındaki ilişkinin zayıf tarafını oluşturan mirasın varlığı ve paylaşılması ile ilgili olarak pek çok hukuki sorun doğmaya başlamıştır. Miras hukukundan kaynaklanan anlaşmazlıkların dava yoluyla çözüme kavuşturulması, mirasçıların sık tercih ettikleri çözüm yöntemi haline gelmesiyle birlikte mirasçılar, mirası elde edebilmek için mirasın paylaşılması süreçlerinin bitmesini beklemek ve mirasçılardan birinin mirasın paylaşılmasını talep etmesi halinde dava yoluyla çözülmesinde dava harç ve masraflarını karşılamak zorunda kalmaktadırlar. Bu durum da, mirasçıların paylaşma davasına başvurmaları halinde kanuni düzenlemelerle mirasın paylaşılmasına ilişkin kuralların belirlenmesini gerektirmiştir. Türk Medeni Kanunu'nun mirasın paylaşılmasına ilişkin hükümleri kaynak olarak alınan İsviçre Medeni Kanunu'na da uygun bir şekilde öncelikle mirasçı tarafların kendi aralarında anlaşma yolları esas alınmak suretiyle hüküm altına alınmıştır. Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen mirasın mahkeme yoluyla paylaşılması hükümlerinin uyuşmazlıklar söz konusu olduğu takdirde nasıl uygulama alanı bulacağının geniş bir şekilde ele alınarak incelenmesi önem arz etmektedir. Miras bırakanın ölümüyle, şahsına bağlı olamayan ve mirasçılara intikal etmeye elverişli hakları ve borçlar bir bütün halinde mirasçılarına geçmektedir. Mirasbırakanın birden çok mirasçısı bulunması durumunda miras ortaklığı oluşur. Miras ortaklığında bu ortaklık üyesi mirasçıların her biri diğeri ile yaş, cinsiyet, miras pay oranına bakılmaksızın eşit konumdadır. Bu sebeple de mirasçılar, mirasbırakanın mirası üzerinde tasarruf etmek istediklerinde kural olarak oybirliği ile hareket etmek zorundadırlar. Mirasbırakanın mirasçıları arasında mirasın paylaşılması konusunda oybirliği ile anlaşma olmadığı takdirde mirasçılardan herhangi biri diğer mirasçılara karşı mirasın paylaşılmasını mirasbırakanın son yerleşim yeri sulh mahkemesinden talep edebilir. Mirasın paylaşılması davası açılabilmesi için, miras ortaklığının devam ediyor olması, miras bırakanının tüm mirasçılarının belirlenmiş olması ve kanundan veya sözleşmeden kaynaklı olarak paylaşmanın ertelenmesini gerektiren nedenlerin bulunmaması gerekmektedir. Davanın açılması için zamanaşımı veya hak düşürücü süre belirlenmediğinden mirasın paylaşılması davası kural olarak her zaman açılabilir. Anahtar Kelimeler : Miras Ortaklığı, Mirasın Paylaşılması, Mirasın Paylaşılmasını İsteme Hakkı, Mirasın Paylaşılması Davasının Koşulları.
Özet (Çeviri)
In Turkish Law,“The Case for Division of the Inheritance”is regulated in the article titled“The Right to Request Division”in Article 642 of the Turkish Civil Code No 4721. In addition to this, the expression of“Case Regarding Division of Estate”is included in the title of Competence in Inheritance Cases in Article 11 of the Code of Civil Procedure No. 6100,and in the context of the procedural law regarding the trial, the definite competence rule to be applied in the division cases is specified. Today, due to the current social life conditions, the rapid increase in the rate of urbanization, and the transition from the classical social order mentality to the modern social life between descendants and the ascendants, the search for solutions regarding the Inheritance Law which is brought about by the ties to the past, leads to litigation processes due to the decrease in the possibilities of agreement between the parties. In particular, resolving the division of the inheritance with a contract which is made between the inheritors after the death of the legator, makes easy accessing the rights and obligations that fall into the inheritance shares for the parties. However, if this is not possible, of the resolving the disagreement risen from the inheritance of the legator in the context of inheritance law, will become possible if the inheritors request the division of the inheritance from court. As mentioned, due to the spread of urbanization and the quantitative expansion of family relations in social life, many legal problems have begun to arise regarding the existence and division of the inheritance, which is the weak side of the relationship between the inheritors. With settlement of disputes which is arising from the inheritance law through litigation has become the preferred way to follow,, the inheritors have to wait for the end of the process of division of the inheritance in order to obtain the inheritance, and if one of the inheritors requests the sharing of the inheritance, they have to cover the litigation fees and expenses in solving them through litigation. This situation necessitated the determination of the rules regarding the division of the inheritance with legal regulations in case the inheritors apply for the division case. The provisions of the Turkish Civil Code regarding the division of the inheritance have been regulated in accordance with the Swiss Civil Code which is taken as a source, primarily based on the basis of the ways of agreement between the inheritors. It is important to examine in detail how the provisions for division of the inheritance regulated in the Turkish Civil Code through the court will find an application area. With the death of the legator, the rights and debts that are not personal and are suitable to transfer to the inheritors are acquired by the inheritors as a whole. In case of having more than one inheritor to the inheritance, an inheritance partnership is formed. In the inheritance partnership, each of the inheritors who are members of this partnership is in an equal position with the other regardless of age, gender, inheritance share ratio. For this reason, inheritors, as a rule, have to act unanimously when they want to dispose of the inheritance of the legator. If there is no unanimous agreement on the division of the inheritance between the inheritors of the legator, any of the inheritors may request the division of the inheritance against the other inheritors through the civil' court of peace which is in the last settlement of the legator. Keywords : Heritage Partnership, Sharing the Legacy, Right To Request Sharing Of İnheritance, Conditions Of The Case Of Sharing The İnheritance,