Volkanik kırıntıların killerin dayanımı üzerine etkisi
The impact of the volcanic fragments on clays
  1. Tez No: 625232
  2. Yazar: TUĞBA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DALĞIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kil mineralleri yapısı gereğince çevresel faktörlere göre farklı özellik sergilerler. Kil zeminlerin su muhtevalarında artışa paralel olarak hacim artışı meydana gelmektedir ve bunun sonucunda yapılarda oturma, göçme vb. sorunlar yaşanmaktadır. Türkiye'de de bu sorunlar sıkça yaşanmaktadır. Bu tip zeminlerin iyileştirilmesi için çeşitli yöntemler denenmiştir. En çok kullanılan yöntemlerden birisi kimyasal stabilizasyondur. Stabilizasyon sorunları gözlenen zemine uygun oranlarda kireç, uçucu kül, çimento vb. kimyasallar katılarak uzun dönemde mukavemet artışı sağlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında stabilizasyon sorunu yüksek olan, aynı formasyona ait farklı 2 bölgeden alınan kil numuneleri kullanılmıştır. Bu kil numunelerine farklı oranlarda andezit katılması durumunda jeoteknik parametrelerde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Öncelikle killerin davranışlarının iyi anlaşılması amacıyla, bu alanda yapılan teorik çalışmalar incelenmiş ve literatür taraması yapılmıştır. Killerin jeolojik yapısı ortaya konmuş ve arazi çalışmaları yapılarak Miyosen yaşlı killi istife ait kesitler hazırlanmıştır. Killerin XRD ve kimyasal analiz yardımıyla detaylı olarak kimyasal ve mineralojik içerikleri belirlenmiştir. Deneylerde kullanılacak andezitin mineralojisini belirlemek amacıyla ince kesit çalışmaları yapılmış ve içerdiği mineraller tayin edilmiştir. Andezit katkısı ile kilin kıvam limitlerinde değişiklikler meydana gelmiş, bunun neticesinde zemin sınıfı değişmiştir. Zeminin kompaksiyon parametrelerinde de değişimler olmuştur. Andezit oranı artışına paralel olarak kuru birim hacim ağırlık değerleri artmış, optimum su muhtevası değerleri de simetrik olarak azalmıştır. Kile andezit katıldığı için kilin su tutma kapasitesi azalmış bunun neticesinde su muhtevasında da azalma yaşanmıştır. Kesme kutusu deneyi sonucunda andezit miktarı arttıkça kayma mukavemeti açısında da artış yaşanmıştır. İçerdiği kırıntı miktarının artması kilin mukavemetinde artışa neden olmuştur. Serbest basınç deneyi neticesinde de aynı şekilde kırıntı oranına paralel olarak serbest basınç dayanımı da artmıştır. Sonuçları mikroyapı ile ilişkilendirmek için serbest basınç deneyi uygulanan numuneler üzerinde EDS ve SEM analizleri yapılmıştır. Bu analizler neticesinde kilin dokusunda bir değişim meydana gelmediği, dayanımının artmasının mineralojik bir etki olmadığı anlaşılmıştır. Tüm bu deneyler neticesinde kilin, andezit kırıntılarının katkısı neticesinde dayanımının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Structure of clay minerals exhibits different characteristics depending on environmental factors. As clay soils absorb to water, it swells and water content's increases. The volumetric changes taking place to stability problems in the superstructures and substructures. In Turkey, these problems are occurring frequently. Various methods were used for improving these types of soils. One of the most widely using methods is chemical stability in the proper proportions of lime, fly ash, cement. Hereby, the long-term increase in chemical resistance is ensured. In this study, the stabilization problems of Gurpinar formation of different clay samples taken from two regions were used. Geotechnical parameters were examined to different proportions of Andesine mixtures in clay samples. Primarily, with the aim of better understanding the behaviour of clay in this field, the theoretical studies and literature have been examined. By fieldwork, the cross-sections were prepared to Miocene argillaceous sequence the geological structure of clay. XRD and chemical analysis of clay with the helped of a detailed chemical and mineralogical content was determined. Andesine, which were used in experiments to determine mineralogy and thin-section work, had been done to contain minerals that were been determined. Results of the clay and andesine mixing, Atterberg limits were changed. Hence, soil classes, compaction parameters were altered. The effects of the increase of the andesine proportion in the clays were paralleled increased on the dry unit weight. Whereas, optimum water content values were decreased symmetrically. In order to participate to clay with an increase in the amount of andesine, water holding capacity were decreased. As a result of this, water content were been reduced. According to the results of experiments observed that the strength was increased in the both clay. As a result of the raised with the rate of andesine, dry unit weight, unconfined compression strength and shear strength also increased. The results obtained in order to relate the microstructure were analyzed by SEM and EDS, too. As a consequence of the experiments of blended volcanic fragments (andesine) with Gürpınar clay, the blended soil behavior was explained. As a result of this analysis, any change in the texture of clay was not occurred, and a mineralogical effect on increasing the resistance was not found. Consequently, participating volcanic fragments (Andesine) in clays is an expected result of increasing strength that the experiments supported this conclusion.