Bor İçeriği Yüksek Maden Toprağının Toksik Etkilerinin Farklı Yöntemlerle Araştırılması
The investigation of the toxic effects of mine soil with high boron concentration with different methods
- Tez No: 625233
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biology, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bor (B) insan, hayvan, bitki ve mikroorganizmalarda önemli biyolojik etkileri olan bir elementtir. Yüzey madenciliği yapılan alanlardaki topraklarda bor birikiminde artış görülmektedir. Çeşitli yollarla bu topraklara maruz kalan canlılarda toksik etkiler meydana gelebilir. Bu amaçla, yüzeysel B madenciliği yapılan toprakta olası maruziyet sonucu meydana gelebilecek toksik etkiler farklı yöntemlerle araştırılmıştır. Fitotoksik etkinin belirlenmesinde Pisum sativum, Zea mays, Triticum aestivum ve Sorghum bicolor'da çimlendirme, kök büyümesi inhibisyonu testleri ile biyokütle üzerine etkisi araştırılmıştır. Sitogenetik ve genotoksik etkinin belirlenmesi için Allium cepa'da kromozom aberasyon testi, mutajenik etkinin belirlenmesi için Salmonella typhimurium TA98 ve 100 suşlarında, karaciğer mikrozomu (S9) varlığında ve yokluğundaki etkileri plak inkorporasyon ve fluktuasyon yöntemleri ile belirlenmiştir. Artan bor konsantrasyonlarının fitotoksik etki oluşturduğu, çimlenmeyi ve kök büyümesini inhibe ettiği ve biyokütle miktarında azalmaya sebep olduğu belirlenmiştir. A. cepa'da hem 24 hem de 48 saatte mitotik indeksi azaltarak kromozom aberasyonlarını artırdığı görülmüştür. Aberasyon tipleri içerisinde protoplazma bütünlüğünün bozulmasına bağlı olarak en çok sıkışık mitoz > düzensiz anafaz ve telofaz > düzensiz metafaz > anormal profaz > c-mitoz > köprü > kutuplu anafaz > kalgın kromozom anormalliklerine rastlanılmıştır. S. typhimurium TA98 ve TA100 suşunda daha düşük bor konsantrasyonlarının fluktuasyon yöntemindeki mutajenite frekansını plak inkorporasyon yöntemine göre daha fazla artırdığı belirlenmiştir. Sonuçta, maden toprağında bor konsantrasyonunun yüksek olması test organizmalarında toksik etki oluşturmuştur. Bu nedenle bor maden sahalarının biyoremediasyonu oldukça önemlidir. Böyle toprakların biyoakümülasyon yeteneği yüksek türdeki canlılarla biyoremediasyonu hem potansiyel toksik etkilerin önüne geçebilecek hem de toprakların ıslah edilerek değerlendirilmesinde oldukça yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Boron is an element which has important biological effects on human, animal, plants and microorganisms. There is an increase in boron accumulation on surface mining areas in the soil. Toxic effects may occur on the individuals who exposed to these lands in various ways. For this purpose, toxic effects which may occur as a result of possible exposure in the surface boron mining soil have been investigated with different methods. Determining phytotoxic effect, at Pisum sativum, Zea mays, Triticum aestivum and Sorghum bicolor, the effect on biomass has been investigated by the germination and root growth inhibition tests. For determining the cytogenetic and genotoxic effect, it has been defined by chromosome aberrations test at Allium cepa. To determine the mutagenic effect at Salmonella typhimurium TA98 ve 100 strains, the effects of the presence and absence of liver microsomes (S9) were determined by plaque incorporation or fluctuation methods. It has been determined that increasing boron concentrations constitute phytotoxic effect, inhibit germination and root growth and cause decrease in the amount of biomass. At A. cepa, it has been observed that it increases the chromosome aberration by reducing mitotic index both at 24 and 48 hours. Within the aberration types, depending on the distortion of protoplasm integrity, it has been encountered to these chromosomal abnormalities; sticky mitosis > disturbed anaphase and telophase > disturbed metaphase > abnormal prophase > c-mitosis > bridge > multipolar anaphase > vagrant chromosome. At S. typhimurium TA 98 and TA100 strains, it has been determined that lower boron concentration increases the mutagenicity frequency at fluctuation method more according to the plaque incorporation method. Accordingly, the high concentration of boron in mineral soil caused toxic effect in test organisms. For this reason, the bioremediation of boron mine soil is important. Bioremediation with high species of bioaccumulation ability of such soil will be beneficial. So that both potential toxic effects can be avoided and soil regeneration will be ensured.