Türk modernleşmesinde erkeklik kirizi: Aganta, Burina, Burinata
Masculinity crisis in turkish modernization: Aganta, Burina, Burinata
  1. Tez No: 625242
  2. Yazar: NURSELİ YEŞİM SÜNBÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında 1940–1950 döneminde erkek kimliklerinin ne şekilde kurgulandığı ve yeniden üretildiği Mavi Anadoluculuk adlı edebi bir grubun üyesi olan Halikarnas Balıkçısı tarafından yazılan ve ilk olarak 1945 yılında basılan Aganta, Burina, Burinata adlı romana odaklanılarak incelenmiştir. Bu grubun önemi Türk modernleşmesi ve Batılılaşma arasındaki ilişkiye ve Cumhuriyet döneminde bu ilişki ile bağlantılı olarak yaşanan kimlik sorunlarına getirdiği oldukça özgün yaklaşımdan ileri gelmektedir. Mavi Anadolucular'ın kurguladıkları, Batı medeniyetinin kaynaklarını Anadolu'da ve Anadolu halkında bulmalarını mümkün kılan 'benzersiz bir Anadolulu kimliği' bu yaklaşımın bir ürünüdür. Mavi Anadolucuların modernleşme karşısındaki tutumlarının 'Batılı' ve 'Batılı olmayan' kimlikler arasındaki gerilim açısından ve modernleşmenin ve modern ulus-devletin bazı yönleri (örneğin modern disiplin ve bürokrasi) ile ilgili görüşleri açısından hayli muğlâk olduğu ve bu muğlâklığın romanda ulus-devlet bağlamında ataerkil iktidarın istikrarsızlığına gönderme yapacak şekilde (özellikle erkek) bedenleri üzerinden yansıtıldığı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I explore how male identities are constructed and reproduced in the period of 1940–1950 through an analysis of a novel, Aganta, Burina, Burinata, written in 1945 by Halikarnas Balikcisi who was a member of a literary group called the Humanist Anatolianists. The importance of this group lies in their somewhat 'original' approach to the relationship between Turkish modernisation and Westernisation and the identity problem of the new Turkish Republic (1923) related to these processes. Humanist Anatolianists constructed a 'unique Anatolian identity' which enabled them to find the roots of Western civilisation in Anatolia and its 'folk'. I argue that the approach of the Humanist Anatolianists to modernisation, in terms of the tension between 'Western' and 'non-Western' identities and also in terms of their views on some aspects of modernisation and the modern nation-state (such as modern discipline and bureaucracy), is highly ambiguous – reflected through (mainly) male bodies in the novel which imply the instability of patriarchal authority in the context of Turkish nation state.