Kablosuz ağlarda enerji verimli iletişim ve el-değiştirme uygulamaları tasarımı ve performans değerlendirmesi
Design and performance evaluation of energy-efficient communication and handover tools over wireless networks
  1. Tez No: 625241
  2. Yazar: MURAT UÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte kablosuz ağlar sağladığı avantajları ile mobil cihazlar tarafından günümüzde en çok kullanılan teknolojilerinden biri haline gelmiştir. Fakat kablosuz ağ arayüzlerinin aktif olarak kullanılması mobil cihazlarda, bataryalarının hızla tükenmesine ve mobil cihazın etkin kullanım süresinin azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışma kapsamında öncelikle IEEE 802.11 kablosuz ağlarda iş-yükü düşürülmeden, mümkün olduğunca mobil istasyonların uyku durumunda tutularak enerji tüketimlerini azaltmaları amaçlanarak kablosuz ağlarda yeni bir enerji verimli ağ erişim kontrolü tasarımı geliştirilmiştir. Tez çalışmalarının devamında ise mobil cihazlarda Wi-Fi ve hücresel arabirimden gönderilen ve alınan paketleri analiz ederek ve gerçekçi hesaplamalar ile bir güç tüketim analizi mobil uygulaması geliştirilmiştir. Sonrasında ise gerçek zamanlı olarak AP'lerin sinyal güçlerini ve kanal kullanımlarını ölçen ve aynı zamanda gerçek paket ölçümleri ve gerçekçi hesaplamalar kullanarak altı tanınmış web uygulaması (Facebook, Twitter, Google, YouTube, WhatsApp ve Skype) için her AP'nin güç tüketim düzeylerini karşılaştıran ve kullanıcıya uygulama bazlı olarak bağlanılacak en enerji verimli ağ tavsiyesi verebilen bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Benzetim ortamı ve performans değerlendirmesi bölümünde ise geliştirilen uygulamalar farklı senaryolarla analiz edilmiş ve önerilen yaklaşımların başarısı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, wireless networks have become one of the most widely used technologies by mobile devices today. However the active use of wireless networks cause rapid waste of batteries and a decrease in the effective operating time of the mobile device. Firstly, this study develops a new Energy-aware Medium Access Control Protocol design in wireless networks, aiming at reducing energy consumption by keeping mobile stations in the doze state as much as possible, without lowering throughput in IEEE 802.11 wireless networks. In the course of the thesis work, a novel mobile application was developed on mobile devices, which analyzes the packets sent and received from Wi-Fi and cellular networks and initiate a power consumption analysis with realistic calculations. Within the scope of thesis studies, another application that measures APs' signal strengths and channel usage in real time and compares power consumption level of each AP by using real packet measurements and realistic calculations was developed for six well-known web applications (Facebook, Twitter, Google, YouTube, WhatsApp and Skype). The application suggests app-based most efficient energy network information to the user. Developed applications were analyzed extensively in many scenarios in the simulation environment and performance evaluation section and the results are shown in detail.