XI. ve XII. yüzyıllarda Akka şehri
The City of Acre in the centuries 10th. and 11th.
- Tez No: 625264
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Filistin bölgesine hâkim olan, Mısır'da kurulan ilk Türk devletleri Tolunoğulları ve İhşîdilerin yıkılmasıyla birlikte X. yüzyılın sonlarına doğru Filistin'i Fâtımîler ele geçirmiştir. Aralıksız olarak yaklaşık yüz yıl boyunca Filistin'e hâkim olan Fâtımîler, Selçukluların bölge topraklarında yaptığı fetihlerle bölgedeki üstünlüklerini kaybetmişlerdir. XI. yüzyılın sonuna doğru ise bu kez Ortaçağ Tarihinin en önemli olaylarından birisi olan Haçlı Seferleri baş göstermiştir. Haçlı Seferleriyle birlikte içlerinde Kudüs, Akka, Trablus, Antakya, Urfa gibi tarihi bakımdan son derece önemli şehirler, Haçlıların eline geçmiş ve Haçlılar bu şehirlerde krallıklar, kontluklar, prinkepslikler kurarak bölgeye hükmetmeye başlamışlardır. XII. yüzyılın sonundan itibaren ise Eyyûbiler, Haçlılara karşı Hittîn savaşını kazanarak Haçlıların bölgedeki hakimiyetlerine büyük darbe vurmuşlardır. Kudüs tekrar Müslümanların eline geçmiş Kudüs Krallığı ise Akka'ya taşınmıştır. XI. ve XII. yüzyıllarda Akka'yı anlattığımız tezimizde, şehrin bu dönemlerdeki siyasî, iktisadî, idari tarihlerini dönemin ana kaynakları ve çağdaş eserler ışığında inceleyerek kronolojik şekilde anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Toulounides and the Ikhshidids, which had been established in Egypt and governed the Palestine region for nearly a century, were destroyed and replaced by The Fatimids towards 10th century. The Fatimids, who unremittingly ruled across Palestine, eventually lost their sovereignty over this region to the Seljuks following a number of conquests. However, it was towards the end of the 11th century that The Crusades, one of the most significant events of the Middle Age history, started. As a result of these crusades, some historically significant cities, including Jerusalem, Acre, Tripoli, Antakya and Urfa, fell to the crusaders, who established kingdoms, earldoms and princeps and started to reign here. However, towards the end of the 12th century, the Ayyubids inflicted a heavy blow to the sovereignty of crusaders over this region by winning the Battle of Hattin, thus Jerusalem was recaptured by Muslims and the Kingdom of Jerusalem was relocated to the city of Acre.The topic of this dissertation is a chronological analysis of political, economical and administrative history of Acre in the light of primary and modern sources.