XI. ve XII. yüzyıllarda doğu roma'nın türk toplulukları üzerinde hıristiyanlaştırma faaliyetleri ve günümüzde ortodoks türkler
Eastern roman empire's christianization activities on turkic communities in the XIth and XIIth centuries and today's orthodox turks
  1. Tez No: 1007877
  2. Yazar: ELİF HATİCE İLKKURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
Eski ata inançlarının yanı sıra daha sonraki dönemlerde Hristiyanlık, İslamiyet, Yahudilik, Burkan (Buda), Maniheizm gibi dinlere mensup olan Türkler, bir arada yaşayarak kendi kültürlerini mensup oldukları dine aktarmayı başarmışlardır. Günümüzde Gagauz, Çuvaş, Sakha gibi Türkler tarafından Hristiyanlık dini benimsenmesine rağmen eski gelenek ve göreneklerini sürdürmeye devam ederek Türk Hristiyanlığı terimininin ortaya çıkmasına zemin hazırlamışlardır. Bunlarla birlikte Karadenizin kuzeyinden Balkanlara kadar yaşamış olan Avar, Bulgar, Peçenek, Kuman, Uz gibi toplulukların yanı sıra diğer Türk boyları da Hristiyan misyonerlik faaliyetlerinin etkisi altında kalmıştır. Bazı Türk boyları Doğru Roma misyonerliği aracılığıyla Hristiyan olurken bazı bölgelerde Nasturîliğin etkisi görülmüştür. Doğru Roma etkisiyle Hristiyan olan Rumlar, Gürcüler ve Macarlar tarafından Türklere yönelik misyonerlik faaliyetleri devam etmiştir. Daha sonraki dönemlerde ise Çarlık Rusyası'nın Türklerin yaşadığı bölgeleri işgali etmesiyle birlikte siyasî, ekonomik ve kültürel baskılar çerçevesinde Hıristiyanlaştırma faaliyetleri devam sürdürülmüştür. Türklerin Hristiyanlaşması konusunda en önemli unsur Doğu Roma İmparatorluğu ve onun oluşturduğu Ortodoks Kilisesidir. Türklerin Hristiyanlıkla en eski temaslarının milattan sonra ikinci yüzyıla kadar uzaması bu durumun göstergelerinden biridir. Doğu Roma ordusunda paralı asker olarak görev yapan Türkler ve Doğu Roma İmparatorluğu içerisinde yaşamlarını sürdüren Hristiyan Türk toplulukları bu görüşü desteklemektedir. Bu tezde söz konusu Türk toplulukları ile onların nasıl Hristiyanlaştıkları incelenmiş, ayrıca günümüzdeki izlerine ve devam eden kültürel unsurlarına (Gagauzlar vb.) değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Turks have adopted various religions. In addition to their ancestral beliefs, they later embraced faiths such as Christianity, Islam, Judaism, Buddhism, and Manichaeism. Despite adhering to different religions, Turk cımmumities continued to live alongside one another and sıccessfully incorporated elements of their own culture into the faiths they adopted. Today, although groups such as the Gagauz, Chuvash, and Sakha have embraced Christianity, they have preserved many of their traditional customs and practices, paving the way for the emergence of the concept of“Turkish Christianity.”Alongside these groups, numerous Turkic peoples, including the Avars, Bulgars, Pechenegs, Cumans and Uzes, as well as other Turkic tribes that inhabited the region stretching from north of the Black Sea to the Balkans, came under the influence of Christian missionary activities. While some Turkic groups converted to Christianity through the missionary efforts of the Eastern Roman (Byzantine) Church, the influence of Nestorian Christianity was evident in other regions. Missionary activities directed toward the Turks were also carried out by Greeks, Georgians, and Hungarians, who had themselves adopted Christianity under Eastern Roman influence. In later periods, following the Russian Empire's occupation of territories inhabited by Turkic peoples, Christianization efforts continued through political, economic, and cultural pressures imposed by the Tsarist administration. The most significant factor in the Christianization of the Turks was the Eastern Roman Empire and the Orthodox Church that emerged under its influence. One indication of this is that the earliest contacts between the Turks and Christianity can be traced back to the second century CE. The presence of Turks serving as mercenaries in the Eastern Roman army, as well as Christian Turkic coımmunities living within the borders of the Eastern Roman Empire, further supports this view. This thesis examines these Turkic communities and the processes through which they converted to Christianity. It also discusses their legacy and the cultural elements that have survived to the present day (e.g., the Gagauz).