Cultural intelligence on conflict management style: A research in multicultural context
Çatışma yönetimi biçimlerine kültürel zekânının etkisi: Çok kültürlü ortamda bir araştırma
  1. Tez No: 625275
  2. Yazar: FATMIR HOXHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezin temel amacı, kültürel zekâ alt boyutlarının çatışma yönetimi biçimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla, araştırmaya Kosova'daki özel bir şirketten toplam (N = 306) yönetici katılmıştır. Ölçümlerin psikometrik özellikleri doğrulayıcı faktör analizi ve iç tutarlılık analizleri ile test edilmiştir. Çalışmada oluşturulan hipotezler yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve iş deneyimi kontrol edildikten sonra hiyerarşik regresyon analizi ile test edilmiştir. Sonuçlar, üst-bilişsel kültürel zekânın çatışma yönetimi biçimlerinden rekabet etme, uzlaşma ve kaçınmayı artırdığını; bilişsel kültürel zekânın işbirliğini, uzlaşmayı ve kaçınmayı azalttığını; motivasyonel kültürel zekânın işbirliğini, uzlaşmayı ve kaçınmayı artırdığını; davranışsal kültürel zekânın işbirliğini ve kaçınmayı artırdığını göstermiştir. Ayrıca, üst-bilişsel, bilişsel, motivasyonel ve davranışsal kültürel zekâ ve uyumu, çatışma ve ödün yönetimi tarzlarından kaçınma ve uzlaşma sırasıyla eğitim düzeyi ve iş deneyimi kontrol açısından farklılık göstermiştir. Tüm bulgular kültürel zekânın çatışma yönetimi sürecindeki önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the impact of cultural intelligence (CQ) sub-dimensions on conflict management styles. For this purpose, a total of (N = 306) managers from private businesses in Kosovo have participated in the research data. The psychometric properties of the measures were tested using confirmatory factors analysis (CFA) and internal consistencies. In the study, the hypotheses were tested with a hierarchical regression analysis after controlling for age, gender, marital status, level of education and work experience. The results showed that metacognitive CQ increases compromising and avoiding; cognitive CQ decreases collaborating, compromising and avoiding; motivational CQ increases collaborating, compromising and avoiding, behavioral CQ increases collaborating and avoiding conflict management styles. Also, all four sub- dimensions of CQ and collaborating, avoiding and compromising conflict management styles have differed in terms of level education and work experience respectively. All the findings indicated the significance role of CQ on conflict management process.