Serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin özgünlük benlik saygısı ve ciddi boş zaman perspektifleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between individuals authenticity self esteem and serious leisure perspectives of which individuals participating in leisure activities
- Tez No: 625310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin özgünlük, benlik saygısı ve ciddi boş zaman perspektifleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi, Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı, serbest zaman etkinliği olarak KOMEK, Halk Eğitim Merkezi ve Gençlik Merkezi kurslarına katılan 197 kadın, 98 erkek toplam 295 üyeden oluşmaktadır. Çalışmada verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi Formu kullanılırken, Kernis ve Goldman (2006) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Aydoğan ve ark. (2011) tarafından yapılan özgünlük ölçeği, Tafarodi ve Swann (2001) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Doğan (2011) tarafından yapılan İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği ve Gould ve ark. (2008) tarafından geliştirlen, Akyıldız (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan ciddi boş zaman envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ve anlam çıkarıcı istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların özgünlük, benlik saygısı ve ciddi boş zaman perspektifi ortalamalarının demografik değişkenlere göre farklarını göstermek amacıyla bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ayrıca katılımcıların özgünlük, benlik saygısı ve ciddi boş zaman perspektifi puanları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Analizlerin tümü IBM SPSS Statistic 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların özgünlük, benlik saygısı ve ciddi boş zaman puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur (p>.05). Katılımcıların özgünlük, benlik saygısı ve ciddi boş zaman puan ortalamalarının etkinliğe katılım sebeplerine göre (psikolojik açıdan sağlıklı olmak, sosyalleşmek ve kişisel gelişim için) birbirlerinden farklılaşmadığı görülmektedir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships among authenticity, self-esteem and serious leisure perspective of individuals participating in leisure activities. The sample of the study consisted of 295 leisure time participants, 197 females and 98 males, who attend KOMEK Public Education Center and Youth Center courses as a leisure time activity affiliated to Konya Metropolitan Municipality. While the demographic information form created by the researcher was used in obtaining the data in this study, Authenticity Scale which was developed by Kernis and Goldman (2006) and adapted to Turkish by Aydoğan et al. (2011) was used to measure authenticity, Two Dimensional Self-Esteem Scale which was developed by Tafarodi and Swan (2001) and adapted to Turkish by Doğan (2011) was used to measure self-esteem, and Serious Leisure Inventory which was developed by Gould et al. (2008) and adapted to Turkish by Akyıldız (2003) was used to measure serious leisure perspectives. Descriptive statistics and inferential statistics methods were used to analyze the data of the study. Independent groups t test an one way analysis of variance (ANOVA) were conducted to find out the differences of the participants' authenticity, self-esteem and serious leisure scores with regards to demographic variables. In adddition, Pearson's Moments Multiplicatin Correlation Coefficents was calculated to examine the relarionships among authenticiy, self-esteem and serious leisure perspective scores. All analyzes were conducted by using the IBM SPSS Statistic package program. As a results of the analyzes, it was found that the authenticty, self-esteem and serious leisure scores of the participants did not significantly differ with regard to gender (p> .05). It is seen that the participants' authenticity, self-esteem and serious leisure scores did not differ significantly each other with regard to their reasons for participation in the leisure activity (for being psychologically healthy, socializing and personal development) (p>.05).