Batı Manastır geleneğinde Aziz Benedikt ve Manastır hayatına dair görüşleri
St. Benedict and his views on Monastic life in the westernmonastery tradition
  1. Tez No: 625320
  2. Yazar: YASİN GÜZELDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Batı manastır geleneğinin manevi babası ve Avrupa'nın koruyucu azizi olarak kabul edilen Aziz Benedikt (480-573), yüzyıllar boyu neredeyse tüm Avrupa'da tek geçerli manastır yönetmeliği olarak kullanılacak Regula Benedicti adlı nizamname ile Batı manastır yaşamına damgasını vurmuş bir şahsiyettir. Aziz Benedikt, dua ve çalışmayı manastır yaşamının merkezine koymuş ve Doğu manastır geleneğinde var olan bekârlık, iffet, alçakgönüllülük, itaat, istikrar, sessizlik gibi birçok değeri benimseyip, bunları Batı kültürünün şartlarına uyarlayarak daha ılımlı bir asketik yaşam modeli sunmuştur. Benedikt'in 6. yüzyılda belirlediği bu ilkeler yaşadığı çağ ile sınırlı kalmamış ve günümüzde birçok Hıristiyan tarikat ve manastır tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle Hıristiyanlık tarihindeki manastır hareketinin kökeni ile ilgili araştırmalar yapıldı ve bu yaşam şeklinin ilk olarak ortaya çıktığı yer olan Doğu'dan Batı'ya geliş serüveni üzerinde duruldu. Daha sonra, ortaya koyduğu manastır düzeni ile 1500 yıl sürecek bir geleneğin oluşmasını sağlayan Aziz Benedikt'in manastır hayatına dair görüşleri söz konusu manastır düzeninin ortaya çıkışını sağlayan sosyal ve kültürel ortam çerçevesinde ele alındı. Araştırmada, Aziz Benedikt'in kurduğu manastır düzeninin aynı zamanda modern Avrupa'nın ekonomik, sosyal ve siyasî açıdan kurumsallaşmasında da büyük rol oynadığı görüldü. Son olarak çalışmanın temel metinlerinden olan Regula Benedicti adlı nizamnamenin oluşum süreci ve günümüze ulaşmış en meşhur nüshaları üzerinden yapılan metin tenkitleri üzerinde durularak çalışma sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
St. Benedict (480-573), who is considered to be the spiritual father of the western monastic tradition and the patron saint of Europe, is a personality that has marked the Western monastic life with the regulation, Regula Benedicti, which will be used as the only valid monastery regulation in almost all of Europe. St. Benedict put prayer and work at the center of monastic life and offered a more moderate ascetic model of life by adopting many values such as celibacy, chastity, humility, obedience, stability, and silence in the Eastern monastery tradition and adapting them to the conditions of Western culture. These principles, set by Benedict in the 6th century, were not limited to the age he lived, and are still used by many Christian sects and monasteries today. In this study, firstly, researches about the origin of the monastic movement in the history of Christianity were made and the adventure of coming from East to West, where this way of life first appeared, was emphasized. Subsequently, St. Benedict's views on monastic life, which provided a tradition that would last 1500 years with the monastic order he put forward, were discussed within the framework of the social and cultural environment that led to the emergence of the monastic order in question. In this research, it was seen that the monastic organisation established by St. Benedict also played an important role in the economic, social and political institutionalization of modern Europe. Finally, the study was ended by focusing on the formation process of Regula Benedicti, which is one of the basic texts of the study, and the textual criticisms made on the most famous copies that have survived.