Avrupa Birliği ve 2008 krizi sonrası Avrupa Birliğindeki mali gelişmeler
The European Union and financial progress in the EU after 2008 crisis
  1. Tez No: 625323
  2. Yazar: AYŞE ESİN ÇATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırma içerisinde kapitalizmin krizlere yatkın oluşu ile birlikte 2008'de ABD'de başlayan ve küreselleşme, artan finansallaşma ile birlikte sermayenin sınırsız dolaşımı nedeniyle etkisini ve şiddetini arttıran krizin genel hatlarından bahsedilmektedir. ABD'de başlayan kapitalizmin nihai krizinin, AB içerisinde kırılgan ekonomilerde domino etkisi ile birlikte borç krizine dönüştüğü görülmüştür. Euro bölgesindeki kriz, GIIPS (Yunanistan, İrlanda, İtalya, Portekiz, İspanya) ülkelerinde yaşanan yüksek kamu borçları nedeniyle bir borç krizi olarak tanımlanmıştır. Diğer taraftan çalışma kapsamında, Avrupa Birliği'nin tarihsel süreci ve bütünleşme aşamaları aktarılmış, demokrasi, Avrupalılaşmak ve Avrupa Anayasası gibi çeşitli tartışma alanları ile zenginleştirilmiştir. Avrupa Birliğinin kurumsal yapısı 3'lü bir ayrımla ele alınmış olup, bunlar mali kurumları, mali olmayan kurumları ve diğer organlarıdır. Avrupa Birliği'nin 2008 krizi sonrasında mali yapısında meydana gelen gelişmeler ve borç krizinden kurtulmak için getirilen çözümler incelenmiştir. Ayrıca, bütçe açıklarının azaltılmasının ve mali disiplinin sağlanmasının etkin maliye politikaları uygulanmadan gerçekleşmeyeceği hususunun, Birlik ülkeleri ve politika yapıcıları tarafından da anlaşılmaya başlandığının altı çizilmiştir. Son olarak, Avrupa Birliği'nin siyasi ve parasal birliğinin oluşturulmasına gösterdiği gayret ve başarıya rağmen, mali anlamda uluslararası bir birlik olamaması gerçeğinin yanı sıra, son krizle birlikte yeniden gündeme gelen AB'nin gelecek senaryoları ve mali birliğin mümkün olup olmadığı noktasındaki görüşler de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explains the general outlines of the crisis that started in the USA in 2008 and increased its impact and severity due to globalization, increasing financialization and free movement of capital with the inclination of capitalism to crises. It was seen that the final crisis of capitalism, which started in the USA, transformed into a debt crisis with the domino effect in fragile economies of the EU. The crisis in Euro Zone was defined as a debit crisis regarding the high public debt of PIIGS countries. Besides, the scope of this study expresses the historical and integration process of the EU and enriches with the matters of debate such as democracy, Europeanization and the European Constitution. The institutional structure of the European Union analysed through three different categories including fiscal institutions, non-fiscal institutions and the others. On the other hand, this paper examines the developments in the financial structure of the EU after the crisis of 2008 and the solutions to overcome the debt crisis Moreover, this research underlines that the member countries and policy makers has noticed that it is impossible to decline the budget deficits and provide fiscal discipline without applying effective fiscal policies. Finally, along with the fact that there is no fiscal union despite of the efforts and the success of the EU to form political and monetary union, the future scenarios of the EU came up with the last crisis and the arguments about whether the fiscal union is possible have been put forward.