İşletmelerde endüstri 4.0 dijital dönüşüm süreci ve çalışan motivasyonuna etkileri
Industrial 4.0 digital transformation process in business and its effects on employee motivation
  1. Tez No: 625333
  2. Yazar: BEGÜM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstri 4.0 olarak da adlandırılan 4. Sanayi Devrimi, günümüzde halen devam etmekte olan bir dönüşüm sürecidir. Özellikle işletmelerde veri analizi, bulut bilişim ve nesnelerin interneti gibi uygulamaların günümüz şartlarına uygun olarak yaygın ve yoğun bir şekilde kullanılması süreçlerini ifade etmektedir. Yaşanmakta olan bu değişim süreci içerisinde birçok pozitif etkenin yanında negatif etkenler de yer almaktadır. İşsizliğin artacağı yönündeki düşüncelerin yanı sıra Endüstri 4.0 sayesinde birçok yeni meslek grubu da ortaya çıkmaya başlamakta ve beyin gücüne duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada öncelikle 4. Sanayi Devrimi üzerinde durularak bu dönüşümün fırsat ve tehditlerinden söz edilmiştir. Bileşenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de bu kavramın hangi aşamada olduğundan bahsedilmiştir. Ardından motivasyon konusuna geçiş yapılarak motivasyonun tanımı, türleri ve motivasyon kuramları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında nitel ve nicel olmak üzere iki analiz yöntemi kullanılmaktadır. Belirlenen 8 şirketin yönetim personeli ile 15 soruluk bir mülakat gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 10 farklı şirketin de hem idari hem de üretim personeli ile 12 soruluk bir dijital dönüşüm anketi ve 22 soruluk bir motivasyon anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution, which we call Industry 4.0, is an ongoing transformation process. In particular, data exchange, cloud computing, and the Internet of things such concepts make it suitable for today's conditions. Along with many positive factors, negative factors also take place in this process of change. In addition to the notion that unemployment will increase, many new occupational groups are emerging through industry 4.0 and the need for brain power is increasing day by day. In this study, firstly the 4th Industrial Revolution was emphasized and opportunities and threats of this transformation were mentioned. Information about the components is given. In Turkey and the World is at what stage is that these concepts are mentioned. Then, the motivation topic was given and information about the definition, types and theories of motivation was given. In this study, two analysis methods, qualitative and quantitative, are used. An interview of 15 questions was conducted with the management personnel of the identified 8 companies. A digital transformation survey of 12 questions and a motivation questionnaire of 22 questions were conducted with both administrative and production personnel of 10 different companies.