Büyükbaş hayvancılık desteklemelerinin hayvancılığa ve yerel ekonomiye katkıları: Aksaray ili araştırması
Contributions of livestock supports to local development and livestock sector: Research on aksaray province
  1. Tez No: 625375
  2. Yazar: LEVENT SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Aksaray ilinde büyükbaş hayvancılık desteklemelerinin hayvancılığa ve yerel ekonomik kalkınmaya katkıları ortaya konulmuş ve hayvancılık işletmelerinin önündeki engeller tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; büyükbaş hayvancılık desteklemelerinden yararlanan 110 işletmeden 88'inde desteklemelerin yeterli bulunmadığı, 63 işletmede desteklemelerin üretim kapasitesinin artırılmasına etkisinin olmadığı, 89 işletmede desteklemelerin ürün satışlarını artırmadığı, 93 işletmede ürünlerin kalitesinin artırılmasında desteklemelerin etkisinin olmadığı saptanmıştır. Bunun yanında desteklemeden yararlanan 110 adet büyükbaş yetiştiriciliği yapan işletmelerden 84'ünde desteklemelerin örgütlenmeyi sağlamada etkili olduğu, 90 işletmede desteklemelerin devlet ile üreticinin arasında iletişimin sağlanmasında etkili olduğu, 70'den fazla üreticide hem hayvan sayısının hem de yem bitkisi ekilişinin artmasında etkili olduğu bildirilmiştir. Aksaray ilinde hayvancılık desteklemelerinin artması ile işletmelerdeki (süt işleyen, et işleyen ve yem fabrikaları) değişimleri ortaya koyabilmek adına Aksaray'da faaliyet gösteren 7 adet süt işletmesi, 7 adet et işletmesi ve 7 adet yem işletmesi olmak üzere toplam 21 işletme ile yüz yüze görüşmelerde bulunulmuştur. İşletmelerde hayvancılık desteklemelerinin artması ile teknoloji kullanım düzeyinde ve üretimde teknik bilgi düzeyinde 12 işletme kapasitesini artırdığını, 9'u ise kapasitelerini değişmediğini bildirmiştir. Hayvancılık desteklemelerinin artmasının işletmelerdeki ekonomik etki boyutundaki değişimde ise; 14 işletme, hem gelirin hem de istihdamın arttığını bildirmiştir. Bu çalışmada da görüldüğü üzere; işletmelerdeki yaşanan problemlere rağmen, üreticilerin ürettiği hayvansal ürünlere talep oluşturma ve istihdam yaratma açısından devlet desteklerinden ilin faydalanması ve diğer hizmetlere talep oluşturmaları açısından yerel ekonomiye katkıları bulunmaktadır. İşletmelerde tespit edilen problemler çözüme kavuşturulduğunda, sektörün il ekonomisine katkısı da artacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, contribution of cattle husbandry support to animal husbandry and local economic development in Aksaray province was put forward and it was tried to determine obstacles to husbandry enterprises. According to the results of the research; it has been notified that, out of 110 enterprises that benefit from the supports, 88 enterprises find the supports insufficient, in 63 enterprises supports don't have influence on production capacity, in 89 enterprises supports don't raise product sales, and in 93 enterprises supports don't have influence on increase in product quality. Besides that, it has been notified that, out of 110 cattle farming enterprises benefit from supports, 84 enterprises find supports are effective on providing organisation, in 90 enterprises supports are effective in providing communication between state and producer and more than 70 producer have notified that supports are effective in encrease of both animal number and cultivated feed crop. To prove the changes in enterprises with the increase in livestock supports in Aksaray, face-to-face interviews have been done with totaly 21 enterprises,7 dairy enterprises, 7 livestock enterprises and 7 feed enterprises. It is notified that, 12 enterprises increase the capacity in the level of using technology and technical information with the increase in supports, while 9 enterprises have not noticed any change in the capacity. According to the economical changes in enterprises by the increase of supports, 14 enterprises notify that both income and employment increase. It's seen in this study, in spite of the problems experienced in the enterprises the province's benefit from the state support and creation of demand for other services contribute to local economy in terms of creating demand for animal products produced by producers and creation of employment. When the problems identified in the enterprises are solved, the contribution of the sector to the provincial economy will increase.