Ardahan ili'nde hayvancılık desteklemelerinin üretime olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of livestock supports on production in ardahan province
- Tez No: 715611
 - Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanan hayvancılık desteklemeleri Ardahan İli özelinde araştırılmıştır. Bu amaçla 2004-2020 yılları arasında verilen hayvancılık desteklemeleri incelenmiş olup, hayvan varlığındaki ve üretimdeki değişimler analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca, Covid-19 salgını göz önünde bulundurularak üreticilerle ''Google'' (docs. Google) üzerinden anket yapılmıştır. Anket uygulamasında anket formlarının üreticilerin eline ulaşmaması, eksik veri girişi gibi çalışmayı sınırlayan nedenlerden dolayı toplam 120 üretici ile anket çalışması yapılmış ancak çalışmaya bazı anketlerdeki eksik girişler nedeniyle 110 tanesi dahil edilmiştir. Üreticilerin en fazla mazot-gübre desteği, yem bitkileri desteği ve buzağı desteğinden faydalandıkları belirlenmiştir. Katılımcıların %57,3'ü desteklemelerin bölgedeki hayvancılığın gelişiminde etkili olduğunu, %30,9'u kısmen etkili olduğunu bildirmiştir. Çalışmada üreticilerin %82,1 gibi önemli bir kesimi hayvancılık desteklemelerinin üretim kararlarını etkilediğini ifade etmiştir. Katılımcıların desteklemelerden faydalanırken karşılaştıkları sorunlar önem sırasına göre; verilen destek miktarının düşük olması, paranın geç yatması, desteğin süreklilik arz etmemesi, kredi borç durumlarında bankaların ödemelere el koyması ve bürokratik işlerin uzun ve karmaşık olmasıdır. Yapılan analizde Ardahan iline verilen destekleme ödemelerinin bölgedeki büyükbaş ve küçükbaş sayısını olumlu etkileyerek hayvan sayılarında ciddi artışlara sebep olmuştur. Buna karşın bölgedeki süt üretimine ve arıcılık faaliyetlerine istatistiki açıdan önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak Ardahan İli özelinde hızla azalan nüfusun ve üretimden el çekmeye başlayan üreticilerin geri kazanımı ve bölgesel ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yapılacak olan en etkili adım, bölgesel ve yerel üretimi destekleyerek, verilen desteklemelerin bölge koşullarına uygun olarak doğru üreticilere verilmesinin sağlanması gerekmektedir. Nitekim verilen destekleme biçimi ve miktarının pozitif yönlü değiştirilmesi bölge hayvancılığının sürdürülebilirliğinde önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, animal husbandry supports implemented in Turkey were investigated in Ardahan/Turkey. For this purpose, Livestock support given between the years 2004-2020 was examined and changes in animal existence and production were analyzed. In the study, a survey was also conducted with the manufacturers through“Google”(docs. Google) considering the Covid-19 outbreak. Due to reasons limiting the study, such as the inability to reach producers and incomplete data entry, a survey was conducted with 120 producers. but 110 of them were included in the study due to missing entries in some questionnaires. It has been determined that the producers mostly benefited from the diesel-fertilizer support, the forage crops support and the calf support. 57.3% of the participants reported that the support was effective in developing animal husbandry in the region, and 30.9% reported that it was partially effective. In the study, a significant portion of producers, such as 82.1% stated that animal husbandry supports affect their production decisions. Problems faced by the participants while benefiting from the support In order of importance, low amount of support given, late payment of the money, lack of continuity of support. The seizure of payments by banks in loan debt situations, and the long and complicated bureaucratic work. In the analysis made, it was determined that the support payments given to the province of Ardahan had a positive effect on the number of cattle and ovines in the region, causing a serious increase in the number of animals, however, it did not have a statistically significant effect on the milk production and beekeeping activities in the region.As a result, the most effective step to be taken for the recovery of the rapidly decreasing population and the producers who started to withdraw from production in the province of Ardahan and to ensure regional and rural development is to support regional and local production, and to ensure that the supports given are given to the right producers under the regional conditions. In fact, the positive change in the form and amount of support given is important both for the sustainability of livestock in the region.