Bayburt ilinde çiftçilerin hayvancılık desteklerinden yararlanma seviyelerinin analizi
Analysis of farmers utilizati̇on levels of livestock support schemes in bayburt province
  1. Tez No: 931328
  2. Yazar: ÖMER ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Tarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2017-2021 yılları arasında Bayburt ilinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin tarımsal desteklemelerden yararlanma düzeyi ile tarımsal işletmeler üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırma materyali, birincil ve ikincil veri kaynaklarından toplanmıştır. Araştırmanın birincil veri kaynaklarını, Bayburt ili Merkez, Aydıntepe ve Demirözü ilçeleri ve bağlı köylerinde hayvan yetiştiriciliği yapan ve hayvancılık desteklemelerinden faydalanan basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 361 işletme sahibi ile yüz yüze yapılan anket yoluyla elde edilen bilgiler oluşturmuştur. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşların (Tarım ve Orman Bakanlığı, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (Food and Agriculture Organization, FAO), Türkye İstatistik Kurumu (TÜİK)) konu ile ilgili verileri araştırmanın ikincil veri kaynaklarını oluşturmuştur. Çalışmada, çiftçilere ait özelliklerin ortaya konulabilmesi açısından crosstab analizi, desteklemelerden faydalanma düzeylerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesinde ise karar ağacı algoritmalarından birisi olan CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detector; Ki-kare. Otomatik Etkileşim Dedektörü) kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunun tamamına yakını (% 90.7) erkek olmakla birlikte medeni durumu bakımından % 88,9'u evli, % 10'u bekar ve % 1.1'i ise boşanmış olduğu görülmüştür. Ankete katılanların %46,5'inin 51+ yaş ve üzeri, %40,2'sinin 31-50 yaş, %12,7'sinin 18-30 yaş grubunda olduğu, %0,6'sının da 18 yaş altı kişilerden oluşmaktadır. Katılımcıların hayvancılık faaliyeti süresi yönünden, %95,3'ünün 40 yıl ve altında, %4,7'sinin ise 40 yıl üzerinde üretim faaliyeti gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. İşletme tipi bakımında %58,4'ünün hem hayvancılık hem de bitkisel üretim, %37,4'ünün sadece hayvancılık ve %4,2'sinin ise sadece bitkisel üretim işletmesine sahip olduğu belirlenmiştir. Hayvancılık işletmesinde büyükbaş hayvan yetiştiren üretici oranı %75,6, küçükbaş hayvan yetiştiren üreticilerin oranı %7,2, her iki hayvancılık faaliyeti yapan hayvancılık işletmesi oranı %13,9 ve diğer hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan üreticilerin oranı ise %3,3'üne sahip olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin gelir yönünden %48,6'sının hayvancılık faaliyetinden, 31 bin ve 70 bin arasında gelir elde ettiği, %32,3'ünün 71 bin ve üzerinde gelir elde ettiği, %19,1' inin ise 3 bin ile 30 bin TL arasında gelir elde ettiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Bayburt ilinde hayvancılığa verilen desteklerin, sosyo-ekonomik ve tarımsal açıdan görüşülen üreticilere önemli bir katkı sağladığı bulgusu elde edilmiştir. Üreticiler, yapılan desteklemelerden buzağı desteklemesi ve yem bitkileri desteklemelerini bölge açısından en önemli destekleme kalemleri olarak görmektedir. Üreticilerin hayvancılık desteklemeleri konusunda yaşadığı en önemli problemin bürokratik işlemler olduğu görülmektedir. Tarımsal desteklemelerden yararlanma düzeyi ile tarımsal işletmeler üzerindeki etkisi ve önemi, tarımsal işletmelerin gelişiminine doğrudan etkisi ile sürdürülebilirliğinin sağlanmasındaki rolü nedeniyle kritik ve stratejik bir öneme sahiptir. Sonuç olarak, hayvancılık desteklerinin, Bayburt ilinde sürdürülebilir bir hayvancılık için önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Mevcut sonuçlarımız sürdürülebilir ve rekabet edebilir hayvancılığın geliştirilmesine yönelik stratejileri ile alanında araştırma ve araştırıcılar için önemli katkı ve fayda sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the awareness level and utilization of agricultural supports by producers operating in the livestock sector in Bayburt province and their impact on agricultural enterprises between 2017-2021. The research material was collected from primary and secondary data sources. The primary data sources of the research were information obtained through a face-to-face survey conducted with 361 enterprise owners who were determined by simple random sampling method and who were engaged in animal husbandry and benefit from livestock supports in the Bayburt province center, Aydıntepe and Demirözü districts and their affiliated villages. In addition, data from various institutions and organizations (Ministry of Agriculture and Forestry, Bayburt Provincial Directorate of Agriculture and Forestry, Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), Turkish Statistical Institute (TUIK)) on the subject constituted the secondary data sources of the research. In the study, crosstab analysis was used to reveal the characteristics of farmers, and CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detector), one of the decision tree algorithms, was used to determine the factors that are effective in the level of benefiting from support. It was seen that almost all of the sample group of the study (90.7%) was male, and in terms of marital status, 88.9% were married, 10% were single, and 1.1% were divorced. Of the participants, 46.5% were 51+ years old, 40.2% were 31-50 years old, 12.7% were in the 18-30 age group, and 0.6% were under the age of 18. In terms of the duration of animal husbandry activity of the participants, it was determined that 95.3% had been engaged in production activities for 40 years and under, and 4.7% had been engaged in production for over 40 years. In terms of business type, it was determined that 58.4% had both livestock and plant production, 37.4% only livestock and 4.2% only plant production businesses. It was determined that the rate of producers raising large cattle in the livestock business was 75.6%, the rate of producers raising small cattle was 7.2%, the rate of livestock businesses doing both livestock activities was 13.9% and the rate of producers dealing with other livestock activities was 3.3%. In terms of income, it was determined that 48.6% of the businesses earned between 31 thousand and 70 thousand TL from livestock activities, 32.3% earned 71 thousand and above, and 19.1% earned between 3 thousand and 30 thousand TL. As a result of the research, it was found that the supports given to livestock in Bayburt province made a significant contribution to the interviewed producers in terms of socio-economic and agricultural aspects. Producers see calf support and forage crop support as the most important support items for the region. It is seen that the most important problem experienced by producers regarding livestock support is bureaucratic procedures. Benefiting from agricultural supports and awareness level, its effect and importance on agricultural enterprises, benefiting from agricultural supports and high awareness level, its direct effect on the development of agricultural enterprises and its role in ensuring sustainability have a critical and strategic importance. As a result, it has been concluded that livestock supports are important for sustainable livestock farming in Bayburt province. It is anticipated that our current results will provide significant contributions and benefits for strategies for the development of sustainable and competitive livestock farming and for research and researchers in the field.