İç mimarlık disiplini bakış açısıyla avm iç mekânları tasarımında aydınlatma verimliliğine getirilen çözüm önerileri
Solution proposals for lighting efficiency in designing interior interior spaces for interior architecture discipline review
  1. Tez No: 625379
  2. Yazar: ASGHAR HOJJATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Alışveriş merkezi iç mekânları tasarımında aydınlatma verimliliğine çözüm önerisi getirmek için oluşturulan bu tezde elde edilen veriler literatür tarama, betimleme ve nicel analiz yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Tezimizin konusunu oluşturan alışveriş merkezlerinin giriş, koridorlar, duvarlar, zeminler gibi alanlarının aydınlatması çalışmaya konu edilmiştir. Alışveriş merkezi kullanıcıları olan çalışan ve müşterilere, aydınlatma ile alakalı teknik özellikler için elektrik mühendisi ve teknikerlere, tasarım özelliği içinde mimarlara anket uygulanmış ve çalışmanın dördüncü bölümünde ankete ait veriler analiz edilerek sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmada mekan kavramı, ışık ve ışığa ait özellikler, aydınlatma ve aydınlatma tasarımının bileşenleri, yapay aydınlatmanın tasarım ilkeleri, alışveriş merkezlerinde aydınlatma verimliliği için kullanılan aydınlatma kaynakları ve aydınlatma kontrol sistemleri çalışmada başlıklar halinde verilmiştir. Tezde örnek olarak verilen ve araştırmanın yapıldığı alışveriş merkezleri ve buralarda kullanılan aydınlatma hakkında bilgiler de verilmiştir. Bu bilgiler ışığında varılan sonuç ise alışveriş merkezlerinde aydınlatma verimliliğinin etkin bir şekilde sağlanması için doğal aydınlatmanın ciddi bir biçimde kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra aydınlatma kontrol sistemlerinin de etkin ve güncel bir şekilde kullanılması verimliliğe katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The data obtained in this thesis, which is prepared to offer solution to lighting efficiency in shopping center interior spaces design, was obtained by using literature survey, descriptive and quantitative analysis methods. The subject of our thesis is the illumination of the shopping centers such as entrance, corridors, walls and floors. A survey was applied to the employees and customers who are shopping center users, to the electrical engineers and technicians for the technical specifications related to the lighting, and the architects in the design feature. In this study, the concept of space, light and light properties, components of lighting and lighting design, design principles of artificial lighting, lighting sources used for lighting efficiency in shopping centers and lighting control systems are given in the study. Information about the shopping centers used in the research and the lighting used in these areas are given in the thesis. In order to ensure effective lighting efficiency in shopping centers, natural lighting must be used seriously. In addition, effective and up-to-date use of lighting control systems can contribute to efficiency.