Kentsel arkeolojik dokuda mekânsal sıkışma; Ankara Beştepe örneği
Spatial compression in urban archeological pattern: Ankara Beştepe case
- Tez No: 625388
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Arkeolojik alanlarda ve tarihi doku içerisinde kentte meydana gelen yoğunluktan kaynaklanan mekânsal sıkışma alanları bugüne dek ayrı değerlendirilmiştir. Çeşitli yollarla oluşan arkeolojik alanlar, söz konusu alan ile ilgili bilgi sağlamanın yanı sıra, geçmiş dönemlerdeki kent yaşamının ve fiziksel çevrenin aydınlatılmasına katkıda bulunmuştur. Beştepe Tümülüslerinin bulunduğu alanın fiziksel yapısını çözümlenecek, bölgenin genel yapısı ve sosyo ekonomik yaşantısının aydınlatılmasına ilişkin bilgiler sunulacaktır. Ankara örneğinde yapılacak olan bu çalışmada kentsel arkeolojik doku çevresinde meydana gelen mekânsal sıkışma sonucu oluşan yeni kent formu tartışılarak değerlendirilmiş ve çalışmada bu mekânsal sıkışıklığın boyutunun kenti hangi noktalara ulaştırdığına ilişkin veriler incelenmiştir. Yapılan analiz çalışmalarında bölgenin çevresindeki alanların kullanım fonksiyonları belirlenmiştir. Alan kullanımlarının kendi içlerindeki ilişkileri incelenmiştir. Buradan hareketle alandaki sorunların sistematik bir şekilde ortaya konulması ile çalışmalara katkı sağlamıştır. Çalışma ile Beştepe mahallesinde yaşayanların kamusal alan olarak adlandırılan bölge içerisinde sağlıklı mekâna olan ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. Alan içerisinde bulunan arkeolojik doku ile birlikte alanın ilişkisi araştırılıp, arkeolojik dokunun yaşadığı sorunlara bir çözüm yolu araştırılarak alana tekrar kazandırılması konusunda neler yapılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Archeological areas and density of the city in the history evaluate differently about spatially compacting area. Archeological areas are together with its benefit about giving information about reseach. Also contributes perspective of how city life physically before then. Beştepe Tümülüs area's research will lead us to general structure and social – economic life in that area. In the example of Ankara, new form of the city due to spatially compacting to area by archeological area is well analized. Acording to analiysng function of the city can be seen. Also problems of the area contributes to benefits systematicaly. With the study, it was aimed to fulfillment the needs of the living people in the neighborhood of Beştepe to livable, regular urban area within the region called public space. The relationship of the area with the archeological texture in the area has been investigated and a solution way has been researched for the problems encountered by the archeological texture, and what can be done to regain the area has been evaluated.